APOLLO News, Jonas Aston, 26.09.2024
Je to šialenstvo: v Ludwigshafene sa ruší jedna sedmina výrobnej kapacity. Legenda nemeckého priemyslu chce jednoducho odísť.
BASF, najväčšia chemická spoločnosť na svete, pracuje na demontáži svojich stánkov v Nemecku nevídanou rýchlosťou. Hnacou silou tohto rušenia sú vysoké ceny energií a nepriaznivé lokalizačné faktory v Nemecku.
BASF je pravdepodobne nemecká priemyselná spoločnosť par excellence. Spoločnosť bola založená v Mannheime v roku 1865 – v čase, keď ešte neexistovalo Nemecké cisárstvo. Sídlo spoločnosti sa odvtedy presťahovalo do susedného mesta Ludwigshafen. Skupina má zásadný význam pre mesto, ale aj pre celý rýnsko-nekarský región. Len v Ludwigshafene zamestnáva BASF takmer 40 000 ľudí.
BASF je zďaleka najväčšou chemickou spoločnosťou na svete. Vyhliadky spoločnosti sú však už dlho neutešené – v Nemecku. Predovšetkým absurdne vysoké ceny energií vyvíjajú na spoločnosť obrovský tlak. Chemický gigant je najväčším spotrebiteľom priemyselného plynu v Nemecku, a preto ho rastúce náklady na energiu mimoriadne ťažko zasahujú. Len v závode v Ludwigshafene spotrebuje skupina také množstvo plynu, ktoré sa rovná celkovej spotrebe Švajčiarska.
Zlé lokalizačné faktory v Nemecku sa už dlho odrážajú aj v bilancii skupiny. V roku 2022 dosiahla spoločnosť tržby vo výške 87,3 miliardy eur, ale už o rok neskôr klesli o 20 miliárd eur. V roku 2023 dosiahla spoločnosť BASF tržby len vo výške 68,9 miliardy eur. Znaky však stále poukazujú na pokles. V druhom štvrťroku 2024 dosiahla spoločnosť BASF tržby len vo výške 16,1 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka tržby klesli približne o 1,2 miliardy eur.
Vzhľadom na fatálny vývoj spoločnosti oznámil dlhoročný generálny riaditeľ Martin Brudermüller na výročnej tlačovej konferencii vo februári drastické zmeny. Dňa 23. februára bolo oznámené, že závody na výrobu amoniaku, metanolu a melamínu v hlavnom závode budú predané. Noví majitelia z USA však nemajú v úmysle pokračovať v prevádzke závodov v Nemecku. Namiesto toho sa majú demontovať a znovu postaviť v zahraničí.
Ak máme veriť bývalému členovi predstavenstva Brudermüllerovi, je to aj logické. Vysvetlil to takto: „Zisky dosahujeme všade na svete, len nie v Nemecku“. V súlade s tým spoločnosť teraz začína demontovať svoje stany v Nemecku. V auguste spoločnosť BASF oznámila zatvorenie ďalších dvoch závodov v Nemecku. V závodoch v Kolíne nad Rýnom a vo Frankfurte sa bude naďalej vyrábať určitý sortiment prípravkov na ochranu rastlín do konca tohto roka, potom sa výroba ukončí. Počas nasledujúcich dvoch rokov sa zruší približne 300 pracovných miest.
Skutočný úder však prišiel až teraz. Podľa Brudermüllera je ekonomická situácia fatálna najmä v hlavnom závode: „Ludwigshafen dosahuje stratu 1,6 miliardy,“ hovorí Brudermüller. Ako už bolo oznámené, BASF chce teraz do roku 2026 alebo najneskôr do roku 2028 zatvoriť jednu sedminu všetkých svojich závodov v hlavnom závode v Ludwigshafene. Je ťažké odhadnúť, čo to bude znamenať pre takmer 40 000 zamestnancov a celý rýnsko-nekarský región. Nie je jasné, koľko pracovných miest bude týmto krokom ohrozených – pravdepodobne tisíce.
Drastický program úspor bol pôvodne predstavený vybranej skupine 200 manažérov. Všetci zamestnanci budú informovaní ešte dnes. Cieľom je ušetriť do roku 2026 ďalšiu miliardu eur. Všetky závody a procesy sa podrobia intenzívnemu preskúmaniu efektívnosti a udržateľnosti. Závod v Ludwigshafene sa nedávno podieľal na celkovom výsledku skupiny len štyrmi percentami, pričom využitie kapacity tamojších výrobných zariadení bolo len 61 %.
Vedenie spoločnosti BASF už nevidí budúcnosť v Nemecku. Namiesto toho spoločnosť realizuje veľké investície na Ďalekom východe, najmä v Číne. BASF investuje desať miliárd eur do výstavby nového megatovárenského závodu v južnej Číne. Na ostrove pri pobreží v Čan-ťiangu sa stavia továreň na základné chemikálie, ktoré sa neskôr budú používať v mnohých spotrebných výrobkoch. Dokončenie obrovského závodu je naplánované na rok 2030. Prinajmenšom by v tomto regióne nemala chýbať pracovná sila. Nezamestnanosť je vysoká najmä medzi mladými ľuďmi.
Podľa Brudermüllera by sa BASF mala držať svojho programu znižovania nákladov v Nemecku, ako aj svojej ázijskej stratégie, ak chce mať spoločnosť budúcnosť. Na poslednom výročnom valnom zhromaždení v apríli označil hospodársku situáciu v chemickom priemysle za „búrlivú“ a zdôraznil význam investícií v krajinách, ako je Čína, aby sa zvýšili trhové príležitosti a zachovala konkurencieschopnosť v globálnej konkurencii. Pokiaľ Nemecko konečne opäť neponúkne spoločnostiam, ako je BASF, atraktívne lokalizačné faktory, signály v tejto krajine naznačujú kolaps.
Zdroj: https://apollo-news.net/basf-bricht-die-zelte-ab-wie-ein-konzern-aus-deutschland-vertrieben-wird/
Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.