Borrell chce zrušiť všetky obmedzenia na použitie západných zbraní proti Rusku

30. aug 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

Anti-Spiegel.ru, 29.08.2024

Dnes sa v Bruseli koná stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ, na ktoré bol pozvaný aj ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba. Šéf diplomacie EÚ Borrell pred zasadnutím vyzval na zrušenie všetkých obmedzení týkajúcich sa použitia západných zbraní proti Rusku.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell pred stretnutím ministrov zahraničných vecí EÚ s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Kulebou privítal ofenzívu ukrajinských ozbrojených síl v Kurskej oblasti a označil ju za „strategickú odvahu“. Borrell povedal:

“Útokom na ruské územie Ukrajina preukázala veľkú strategickú odvahu.Je to skvelá správa.”

Obvinil Rusko, že v dôsledku toho uskutočnilo odvetné údery na ukrajinskú civilnú infraštruktúru, ktorých cieľom bolo podľa neho „uvrhnúť Ukrajinu do temnoty“, a dodal, že Ukrajina potrebuje systémy protivzdušnej obrany viac ako kedykoľvek predtým. Povedal, že chce naliehať na krajiny EÚ, aby systémy dodali rýchlejšie, čo „bude prvým bodom nášho programu“. Borrell však zároveň pripustil, že pre krajiny EÚ bude ťažké splniť svoje sľuby dodať Kyjevu systémy protivzdušnej obrany bez oneskorenia:

“Jedna vec je niečo sľúbiť a druhá splniť sľuby bez omeškania, čo nie je také jednoduché.Preto budem aktívne tlačiť na krajiny EÚ, aby splnili svoje sľuby, najmä v oblasti protivzdušnej obrany.”

Borrell chce zrušiť všetky obmedzenia týkajúce sa používania západných zbraní

Borrell tiež vyzval, aby sa zbrane dodané Západom používali „v plnej miere“ proti Rusku a aby sa zrušili všetky obmedzenia, inak sú podľa neho „tieto zbrane zbytočné“. Zdôraznil, že by sa mali zrušiť obmedzenia „na akékoľvek útoky na ruské vojenské ciele“.

Od začiatku konfliktu Brusel oficiálne neuznal ani jeden ukrajinský útok na civilné budovy alebo jadrovú elektráreň v Záporoží ako taký, ani opakované teroristické útoky na civilné ciele v ruskej oblasti Belgorod.

Borrell kritizuje Maďarsko

Vojenská pomoc Ukrajine v rámci Európskeho mierového nástroja v celkovej výške viac ako šesť miliárd eur zostáva zmrazená v dôsledku maďarského veta, vysvetlil Borrell pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí EÚ, na ktoré pricestoval spolu s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmitrijom Kulebou.

Borrel prisľúbil, že bude hľadať spôsoby, ako toto veto prekonať. Podľa neho výnosy z ruských aktív poputujú do vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny a krajín EÚ, ktoré budú Kyjevu dodávať zbrane. Na tento účel už bolo uvoľnených 1,4 miliardy eur.

Zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ sa presunulo z Budapešti do Bruselu kvôli Borrellovmu rozhodnutiu potrestať Maďarsko za mierové iniciatívy premiéra Viktora Orbána a jeho návštevy Ruska a Číny začiatkom júla, ktoré „neboli koordinované“ s Európskou komisiou.

Kuleba obviňuje Západ

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba obvinil západných partnerov Kyjeva z odkladania „dôležitých rozhodnutí“, čo znemožňuje ukrajinskej armáde efektívne konať. Veľa závisí od „ochoty partnerov prijať odvážne rozhodnutia“, povedal Kuleba novinárom pred stretnutím s ministrami zahraničných vecí EÚ v Bruseli a dodal:

“Tí, ktorí obviňujú Ukrajinu z nedostatočného úspechu, by si to mali vždy pamätať.(…) Ak nie sú žiadne rozhodnutia, nesťažujte sa na Ukrajinu, ale na seba.”

Kyjev nedávno opakovane požiadal Západ o zvýšenie dodávok zbraní, najmä rakiet dlhého doletu na útoky hlboko do ruského územia, čo dnes Borrell výslovne podporil.

Holandsko neobmedzuje používanie svojich stíhačiek F-16

Holandská vláda neobmedzuje nasadenie a dolet stíhačiek F-16 odovzdaných Kyjevu vo vzdušnom priestore nad Ruskom, uviedol pre televíznu stanicu NOS veliteľ holandských ozbrojených síl generál Onno Eichelsheim:

„Neobmedzujeme nasadenie a dolet stíhačiek F-16, ak sa dodržiavajú zákony vojny.“

NOS pripomína, že Holandsko už poskytlo Ukrajine 24 stíhačiek F-16. Veliteľ však odmietol televíznej stanici povedať, koľko z nich je už v službe a zúčastňuje sa na bojových operáciách. Podľa Eichelsheima môže Ukrajina využívať všetky prostriedky poskytnuté Západom „podľa ľubovôle“, pokiaľ dodržiava „humanitárne vojnové právo“. Podľa generála s touto tézou „čiastočne súhlasia“ aj USA.

Denník Times 1. augusta citoval nemenovaný zdroj, podľa ktorého Ukrajina dostala od Holandska šesť stíhačiek F-16. Uvádzalo sa, že Holandsko plánuje odovzdať Kyjevu celkovo 24 lietadiel a ďalších 18 poskytnúť pre potreby európskeho výcvikového centra v Rumunsku.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zdôraznil, že západné krajiny sa zahrávajú s ohňom, keď diskutujú o možnosti dať Ukrajine zelenú na rozmiestnenie rakiet dlhého doletu na ruskom území. Od začiatku vojenskej operácie Ruska západné krajiny opakovane zvýšili dodávky zbraní na Ukrajinu. Kyjev zároveň neustále žiada svojich partnerov o modernejšie zbrane a rakety dlhého doletu. Rusko opakovane zdôrazňuje, že dodávky zbraní Západu Kyjevu a podpora výcviku ukrajinských vojakov len predlžujú konflikt, ale nemenia situáciu na bojisku.

Zdroj: https://anti-spiegel.ru/2024/borrell-will-alle-einschraenkungen-fuer-den-einsatz-westlicher-waffen-gegen-russland-aufheben/

Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.