Celosvetová núdzová situácia v dôsledku Mpox (Opičie kiahne) – nedostatok vakcín

15. aug 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

EPOCH TIMES, 14.08.2024

WHO bije na poplach: nové ohniská Mpox v Afrike ohrozujú verejné zdravie na celom svete. V Afrike chýba dôležitý nástroj na obmedzenie šírenia nákazy.

fotka: Riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus sa rozhodol pre Mpox – predtým známe ako opičie kiahne.foto: Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images

Niekoľko ohnísk Mpox v Afrike a nový potenciálne nebezpečný variant ohrozujú verejné zdravie na celom svete. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) preto vyhlásila najvyšší stupeň pohotovosti. Vyhlásila „stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu“ (PHEIC).

Nemá to žiadne konkrétne dôsledky. Na jednej strane chce WHO povzbudiť orgány na celom svete, aby boli ostražitejšie. Dúfa tiež vo väčšiu finančnú podporu na opatrenia na obmedzenie šírenia vírusu v Afrike. Skratka PHEIC je skratka pre „public health emergency of international concern“ (mimoriadne ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu).

Nový variant môže byť nákazlivejší

WHO je mimoriadne znepokojená novým variantom, ktorý bol objavený v Konžskej demokratickej republike koncom roka 2023. Ide o sublíniu Mpox clade I (rímska). Označuje sa ako Ib.

Podľa miestnych odborníkov je pravdepodobné, že je nákazlivejšia ako predchádzajúce varianty a spôsobuje vážnejšie infekcie, uviedol Dimie Ogoina, nigérijský odborník na infekčné choroby z Univerzity v delte Nigeru. Predsedal krízovému výboru WHO zloženému z nezávislých odborníkov, ktorý odporučil, aby WHO vyhlásila stav núdze.

Orgán EÚ vidí v Európe malé riziko

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) koncom júla vyhodnotilo riziko rozšírenia nového variantu v Európe ako „veľmi nízke“. Podľa Inštitútu Roberta Kocha (RKI) doteraz nie sú známe žiadne prípady výskytu clade I.

„Mpox nie je ľahko prenosný,“ uviedla výskumníčka vírusu Marion Koopmansová z Erasmus University Rotterdam. „Šíri sa priamym kontaktom, a preto je – teoreticky – relatívne jednoduché ho zastaviť, ak sa diagnostikuje a rozpozná.“

Variant Ib sa podľa Ogoina šíri okrem iného aj pohlavným stykom. V Konžskej demokratickej republike sú však nakazené najmä malé deti, ktoré sú príčinou väčšiny úmrtí.

Viac ako 14 000 podozrivých prípadov len vrchol ľadovca?

Tento rok bolo z Konžskej demokratickej republiky a ďalších krajín hlásených už viac ako 14 000 podozrivých prípadov a viac ako 500 úmrtí, čo je viac ako za celý minulý rok. Ogoina varoval, že to môže byť len špička ľadovca, pretože sa nevykonáva dostatok testov a nie všetci nakazení ľudia navštevujú lekárov.

Mpox sa kedysi nazývali opičie kiahne, pretože sa prvýkrát náhodne objavili u opíc. Vo všeobecnosti však WHO nechce pomenovávať choroby podľa zvierat alebo krajín, v ktorých boli objavené, aby sa zabránilo diskriminácii.

Vírus je príbuzný klasickému vírusu pravých kiahní (variola virus). Spôsobuje najmä kožnú vyrážku, ale aj horúčku a bolesť svalov. Existujú dve vakcíny, ale ani zďaleka nie je k dispozícii dostatočný počet dávok, najmä v Afrike.

Kto má vakcínu?

Tim Nguyen z WHO uviedol, že je k dispozícii 500 000 dávok vakcíny MVA-BN, ktoré sa dajú zakúpiť. Ďalších 2,4 milióna by sa mohlo vyrobiť do konca roka, ak budú pevné objednávky.

WHO vyzvala darcovské krajiny, aby na to poskytli peniaze. Zároveň požiadala krajiny, ktoré majú zásoby, aby odovzdali dávky vakcíny. Druhá vakcína LC16 sa vyrába v Japonsku, ale nie komerčne, uviedol Nguyen. Japonsko je však vždy veľmi štedré pri poskytovaní darov.

EÚ už oznámila, že poskytne dobrých 175 000 dávok vakcíny MVA-BN. Výrobca, farmaceutická spoločnosť Bavarian Nordic, chcel darovať 40 000 dávok.

Ako sa svet vyrovnal s epidémiou v roku 2022

WHO už v júli 2022 vyhlásila kvôli Mpox núdzový stav. Vtedy boli prípady ochorenia, ktoré bolo dovtedy známe prakticky len v Afrike, náhle hlásené z viac ako 60 krajín vrátane Nemecka. Infekcie spadali späť do klanu II, ktorý spôsobuje menej závažné priebehy ochorenia.

V Nemecku sa počet prípadov výrazne znížil od augusta 2022 v dôsledku osvety v rizikových skupinách a programov očkovania. V máji 2023 WHO opäť zrušila mimoriadnu situáciu, pretože výskyt infekcie sa vo väčšine krajín podarilo dostať pod kontrolu. (dpa/red)

Zdroj: https://www.epochtimes.de/politik/ausland/weltweite-notlage-wegen-mpox-nicht-genuegend-impfstoff-a4829474.html?ea_src=frontpage&ea_pos=col-middle&ea_elmt=main-articles&ea_cnt=4

Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.



Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.