Kettner Edelmetalle, 05.07.2024
Hrozí hyperinflácia a dokonca stagflácia. Odborníci predpovedajú, že euro bude v posledných rokoch svojej existencie čeliť konečnému zániku. Od začiatku sa zdalo, že je zle skonštruované a bolo zavedené výlučne z politickej vôle. A to napriek tomu, že mnohí odborníci už vtedy upozorňovali na nevhodnosť tejto meny.
Dôsledky týchto rozhodnutí sú v súčasnosti zjavné. Hyperinflácia je dôsledkom mnohých politických rozhodnutí prijatých v priebehu niekoľkých rokov alebo desaťročí. Súčasná miera inflácie dosahuje dvojciferné hodnoty. Uvidíme však, či skutočne dosiahne 50 % alebo ešte viac, a tým vyvolá hyperinfláciu, alebo či sa centrálnym bankám podarí tento problém vyriešiť.
Hyperinflácia: všetko nasvedčuje tomu, že sa blíži krach bez východiska
Normálne životné podmienky, prosperita a rodinný život do veľkej miery závisia od stability finančného systému a hodnoty meny. Existencia ľudí je založená na výmene služieb a na tom, že táto výmena funguje prostredníctvom peňažného systému.
Pri hyperinflácii sa toto všetko zrúti. Hyperinflácia však nie je prírodná katastrofa, aj keď jej účinky sú ako príval búrky, ktorá zmetie všetko, čo má hodnotu a význam. Po hyperinflácii ľuďom nezostane nič. Hyperinflácia je radikálne zničenie hodnôt a výkonnosti, ktoré vedie k príšernej chudobe a dokonca k hladomoru a často aj k sociálnym nepokojom.
Preto je dôležité rozpoznať hyperinfláciu ako blížiacu sa búrkovú vlnu v jej počiatočnom štádiu. Je veľmi dôležité rozpoznať príznaky a vedieť, čo sa deje. Kľúčové je už samotné rozpoznanie, či finančný systém umožňuje vznik hyperinflácie. Pretože len tí, ktorí včas konajú, sa môžu ochrániť.
Podľa amerického ekonóma a profesora Phillipa Davida Cagana jehyperinflácia nárast cien minimálne o 50 % mesačne a 13 000 % ročne. Pri hyperinflácii sa hodnota peňazí udržiava len krátky čas. Množstvo peňazí sa v krátkom čase dramaticky zvýši, zatiaľ čo množstvo tovarov vymenených za peniaze sa zníži. Preto pri hyperinflácii ľudia čo najrýchlejšie vymieňajú svoje peniaze za iný tovar, aby sa vyhli ďalšej strate hodnoty.
Hyperinflácia nastáva rýchlo, zvyčajne po dlhšej fáze inflácie, keď sa ďalej zintenzívňuje. To všetko môžeme pozorovať už dnes. To, či hyperinflácia nastane, však závisí od mnohých ďalších udalostí a vplyvov.
Hyperinflácia je inflácia na steroidoch
Predpokladom hyperinflácie je systém papierových peňazí, ako je euro. Ten umožňuje tlačiť neobmedzené množstvo peňazí a výsledkom je inflácia. A hyperinflácia je jednoducho veľmi rýchla inflácia s veľmi vysokou mierou inflácie, rýchle znehodnotenie peňazí.
Hyperinflácia sa prvýkrát stala známou a možnou vo Weimarskej republike. Predchádzala jej rozsiahla vojna s vysokými nákladmi a dlhmi. Z ekonomického hľadiska predtým existoval viac-menej systém mien, ktoré boli nejakým spôsobom kryté zlatom.
Pred výmarskou hyperinfláciou sa ekonómovia sporili, či peňažná zásoba ovplyvňuje alebo spôsobuje infláciu. Okrem toho sa o skutočnej miere inflácie vedelo len málo.
V roku 1923 John Maynard Keynes označil zlatý štandard za “barbarský prežitok”, pretože sa domnieval, že návrat k zlatému štandardu zničí hospodárstvo a pracovné miesta.
Ako to už v rôznych vedách býva, existovali rôzne názory. Pred weimarskou hyperinfláciou boli názoroví vodcovia zástancami “teórie platobnej bilancie (Balance of Payments – BOP)”. Podľa tejto teórie bolo znehodnotenie meny prakticky spôsobené zadlžením prostredníctvom exportných prebytkov. Inflácia podľa nich vznikala z výmeny tovarov a služieb. Tento predpoklad mala dokonca aj samotná Ríšska banka.
Ďalší ekonómovia ako Liefmann, Schlesinger, Pohle, Beckerath, Terhalle a Lansburgh boli toho názoru, že množstvo papierových peňazí má vplyv na cenu. Ich hlasy však neboli vypočuté. V skratke možno povedať, že ekonómovia a dokonca ani Ríšska banka nemali predstavu o súvislosti medzi peňažnou zásobou a infláciou a o tom, ako vzniká vysoká miera inflácie.
V dôsledku toho sa po svetovej vojne peniaze jednoducho tlačili, čo v konečnom dôsledku viedlo k hyperinflácii. Ceny nesmierne vzrástli a vznikali miliónové a miliardové bankovky. Takto klesali ceny vo Weimarskej republike:
Ceny základných potravín dosiahli úroveň, ktorú možno interpretovať ako znak silnej inflácie. Ak sa však pozrieme na vývoj za obdobie šiestich mesiacov, vidíme mimoriadnu mieru inflácie, ktorá vedie k miliónovým a nakoniec miliardovým sumám.
Množstvo peňazí potrebné na umožnenie výmeny tovaru ilustruje rozsah tlače peňazí.
Zavedenie novej meny bolo jediným spôsobom, ako zastaviť mieru inflácie. V dôsledku toho bola najprv zavedená rýnska marka a od októbra 1924 ríšska marka. Hyperinflácia vo Weimarskej republike ukázala, že ju možno zastaviť len zavedením novej meny.
Hyperinflácia vzniká v dôsledku politických rozhodnutí
K hyperinflácii vo Weimarskej republike došlo takmer pred sto rokmi a počas tohto obdobia prevládlo poznanie, že množstvo papierových peňazí spôsobuje infláciu. Je však potrebné vziať do úvahy viacero faktorov, ktoré sa nenachádzajú v ekonomike a hospodárstve, ale v politike.
Hyperinfláciám vždy predchádzajú politické rozhodnutia a nikdy nie sú dôsledkom samotného hospodárskeho cyklu. V dôsledku toho vedie expanzívna menová politika centrálnych bánk k inflácii, ktorá sa nazýva hyperinflácia. Dôvodov, prečo sa politici rozhodujú práve takto, je niekoľko:
Prejavuje sa cyklus. Zavedené opatrenia vedú k nárastu byrokracie, čo v konečnom dôsledku vedie k zníženiu hospodárskeho výkonu. Dôsledkom je zníženie daňových príjmov pri súčasnom zvýšení peňažnej zásoby, takže výdavky už nie sú financované z hospodárskeho výkonu.
“Inflácia môže nastať len vtedy, ak štát míňa viac, ako prijíma.” V tejto súvislosti treba poukázať aj na vyhlásenie argentínskeho prezidenta Mauricia Macriho, ktorý zdôraznil, že hyperinflácii sa treba vyhnúť za každú cenu.
Prvý oficiálny akciový index v Nemecku, ktorý zverejnil Cisársky štatistický úrad, bol uverejnený 17. marca 1922 a vychádzal z priemerných cien približne 300 reprezentatívnych akcií na berlínskej burze. Zdroj: Zdroj: Wikipedia
História peňazí ukazuje, že prítomnosť zlata a drahých kovov v baniach je základným predpokladom rozvoja peňažných systémov. Aténska mena teda nemohla zvíťaziť nad rímskou menou, pretože jednoducho nebol k dispozícii dostatok surovín, najmä zlata a striebra. Hyperinflácia je vždy dôsledkom fiat meny. Priemerná životnosť týchto mien je približne 50 rokov.
Psychológia hyperinflácie
Vo fázach hyperinflácie si ľudia uvedomujú blížiace sa znehodnotenie peňazí. V dôsledku toho sa dnes orientujú na nižšiu hodnotu zajtrajška. Pokles cien akceptujú a zohľadňujú ho pri tvorbe cien. V dôsledku toho sú ľudia pripravení peniaze rýchlo minúť namiesto toho, aby ich držali a šetrili. Vyhliadka, že im to prinesie nejakú výhodu, je nulová. Platí heslo: čím rýchlejšie sa peniaze minú, tým lepšie.
História peňazí ukazuje, že prítomnosť zlata a drahých kovov v baniach je základným predpokladom rozvoja peňažných systémov. Aténska mena teda nemohla zvíťaziť nad rímskou menou, pretože jednoducho nebol k dispozícii dostatok surovín, najmä zlata a striebra. Hyperinflácia je vždy dôsledkom fiat meny. Priemerná životnosť týchto mien je približne 50 rokov.
Psychológia hyperinflácie
Vo fázach hyperinflácie si ľudia uvedomujú blížiace sa znehodnotenie peňazí. V dôsledku toho sa dnes orientujú na nižšiu hodnotu zajtrajška. Pokles cien akceptujú a zohľadňujú ho pri tvorbe cien. V dôsledku toho sú ľudia pripravení peniaze rýchlo minúť namiesto toho, aby ich držali a šetrili. Vyhliadka, že im to prinesie nejakú výhodu, je nulová. Platí heslo: čím rýchlejšie sa peniaze minú, tým lepšie.
V súčasnosti sa za rovnaké množstvo peňazí dá kúpiť väčší objem tovaru ako v budúcnosti. Ponuka peňazí sa neustále zvyšuje a premieňa sa za čoraz kratší čas. Nie je záujem hromadiť peniaze. Keďže nikto nechce mať peniaze, hodnota peňazí klesá. Funkcia peňazí ako uchovávateľa hodnoty sa stráca.
Hodnotné zásoby sú tovary, ktoré majú vysokú peňažnú hodnotu, ako napríklad alkohol, cigarety alebo tabak. Prípadne možno spomenúť drahé kovy, ako je striebro a zlato, za ktoré sú ľudia spravidla ochotní ponúknuť svoj tovar a služby.
Mzdy a platy v hyperinflácii
Život v reálnom svete sa vyznačuje hektickým tempom. Hyperinflácia vo Weimarskej republike ukázala, aké dôsledky má hyperinflácia na mzdy a platy. Vývoj miezd nesledoval rast cien v rovnakej miere. Keďže peniaze už neukladali žiadnu hodnotu, mzdy sa vyplácali niekoľkokrát týždenne, niekedy dokonca denne, aby sa minimalizovali straty.
V dôsledku dostupnosti finančných prostriedkov došlo na začiatku inflácie k nárastu údajov o zamestnanosti. V dôsledku toho mali podľa logiky trhovej ekonomiky rásť aj mzdy, ale rast cien tento rast predbehol.
Rast miezd zaostáva za infláciou. V dôsledku toho inflácia iniciuje mzdovo-cénovú špirálu, ktorá infláciu ďalej zvyšuje. Nasledujúci graf znázorňuje, že mzdy rastú v súlade s infláciou.
V priebehu hyperinflácie sa priamy výpočet miezd ukončil a namiesto toho sa vykonala priama úprava podľa miery inflácie. Vyplatené mzdy sa ihneď po vyplatení opäť minuli. To malo za následok ďalší prílev peňazí na trh. Ľudia peniaze nehromadili, ale hneď po práci vymenili svoje papierové peniaze za tovar.
Hyperinflácia v Maďarsku v rokoch 1945 až 1946
Maďarská povojnová hyperinflácia v rokoch 1945 až 1946 priniesla najrýchlejšie a najvýraznejšie znehodnotenie peňazí a najvyššiu mieru inflácie. Od júla 45 do augusta 1946 sa ceny tovarov zvýšili o 3 x 10²⁵ – 25. 25. mocnina znamená vynásobenie 25-krát alebo, graficky povedané, pridanie 25 núl.
Ceny sa zdvojnásobili každých 15 hodín. To znamená nárast cien o 150 percent za deň. Bankovka v hodnote 100 biliónov Pengő sa dostala do obehu 11. júla 1946. To je 100 miliónov biliónov.
Čísla sa potom zvyšujú, čo je vlastne známe len z fyziky a astronómie, na opis vzdialeností medzi planétami. Pri hyperinflácii ide skutočne o astronomické sumy, pretože hovoríme o kvadriliónoch, biliónoch alebo kvadriliónoch.
Maďarská vláda dosiahla stabilitu vďaka menovej reforme a zavedeniu forintu s výmenným kurzom 400 kvadriliónov pengő. Dôvera v skutočné zlato v jeho najčistejšej podobe. Naše zlaté prúty sú ideálnou voľbou pre každého, kto chce investovať do stabilných hodnôt. Zabezpečte svoj majetok proti kríze!
Hyperinflácia vo svete
Hyperinflácia je celosvetovým fenoménom a v poslednom čase bola zaznamenaná v krajinách ako Južná Afrika, Argentína a Venezuela.
Po opatreniach, ktoré prijala vláda Javiera Mileiho na masívne zníženie verejných výdavkov, mohla Argentína v roku 2024 oznámiť zvýšenie štátneho rozpočtu.
Die Geldmenge in der EU ist ebenfalls erheblich gestiegen, und die hohe Inflation hat sich in den Lebenshaltungskosten niedergeschlagen. Die EZB leugnete zunächst die Inflationsrate, gab sie aber später zu. Inzwischen ist die Stagflation auch offiziell anerkannt. Die Bundesrepublik Deutschland befindet sich bereits in der Rezession.
Flucht in Sachwerte
Der Schutz vor einer Hyperinflation setzt die Erhaltung des Wertes von Vermögenswerten und deren Kaufkraft voraus. Von den verschiedenen Anlageklassen weist Gold die höchste Korrelation mit der Kaufkraft auf. Während sich der Wert des Geldes in astronomische Zahlen auflöst, behält Gold seinen realen Wert und seine Kaufkraft.
Útek k hmotným aktívam sa už začal, pričom cena zlata je umelo manipulovaná smerom nadol. Napriek tomu možno pozorovať prvé prelomenia, pričom dôležité kľúčové úrovne, ako napríklad hranica 2 000 USD, už boli jasne prekročené. Súčasná manipulácia s cenou zlata ponúka v súčasnosti vynikajúcu príležitosť investovať do zlata.
Pripravte sa na reálnu možnosť krachu systému
Ak sa pozriete na to, ako došlo k hyperinflácii vo Weimarskej republike, v Maďarsku a nedávno vo Venezuele alebo v Južnej Amerike, môžete rozpoznať určité faktory. Vysoká inflácia a slabá ekonomika sú malými predzvesťami. A presne to sme už videli v eurozóne.
Politici neprijímajú protiopatrenia ako v Argentíne, ale držia sa svojho kurzu. Kurzu väčšieho množstva peňazí a menšieho hospodárstva, byrokracie a plánovaného hospodárstva. Človek sa pýta, čo príde skôr. Ekosocializmus alebo hyperinflácia. Mnohí odborníci už nedávajú euru šancu na zotavenie a veria, že krach je nevyhnutný.
Cena zlata rastie, pretože ľudia utekajú do hmotných aktív. Všetkým tu zostáva len pripraviť sa.
Zdroj: https://www.kettner-edelmetalle.de/wissen/hyperinflation-2