Investícia vo výške 60 miliárd eur: Volkswagen sa naďalej spolieha na spaľovacie motory

jún 26, 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

EPOCH TIMES, Maurice Forgeng, 25.06.2024

fotka: Volkswagen sa opäť prispôsobuje.foto: Fang Zhe/XinHua/dpa

Okrem vývoja elektrickej mobility chce Volkswagen pokračovať aj v investíciách do spaľovacích motorov. Koncern uvádza, v akom pomere budú tieto dva typy pohonu dotované.

Po spoločnostiach Mercedes a BMW prispôsobuje svoju stratégiu aj skupina Volkswagen. Po ukončení štátnych dotácií na nové elektromobily sa dopyt po e-autách prepadol. Namiesto toho zákazníci v súčasnosti čoraz viac uprednostňujú dostupné spaľovacie a hybridné modely.

V dôsledku tohto vývoja značka s jednoznačne najväčším predajom automobilov v Nemecku teraz prehodnotila svoju stratégiu v oblasti elektrických vozidiel. Minulý rok VW predpovedal, že do roku 2030 bude približne 80 % všetkých nových automobilov v Európe poháňaných batériami. K tomuto smerovaniu by malo prispieť aj rozhodnutie Komisie EÚ zakázať spaľovacie motory pre nové autá do roku 2035. V súčasnosti však existujú pochybnosti o realizácii tohto rozhodnutia.

Nový investičný plán VW

Finančný riaditeľ skupiny Arno Antlitz je zodpovedný za rozpočet na vývoj. Nedávno v Mníchove vysvetlil, koľko chce skupina v nasledujúcich rokoch investovať do ktorých oblastí. Do roku 2028 sa plánuje objem investícií vo výške 180 miliárd eur. Z toho približne 120 miliárd eur má smerovať do elektrickej divízie a digitalizácie produktového radu, ako informoval časopis “auto motor und sport”.

Generálny riaditeľ koncernu Oliver Blume nedávno oznámil, že spoločnosť sa chce naďalej “jednoznačne” zameriavať na elektromobilitu.

Vývoj spaľovacích vozidiel však nebude zanedbávať. Volkswagen plánuje investovať zvyšnú tretinu – približne 60 miliárd eur – s cieľom “udržať konkurencieschopnosť spaľovacích vozidiel aj v budúcnosti”.

Toto rozhodnutie možno považovať za obrat. Koncern najmä v posledných rokoch výrazne investoval do elektromobility. Za zmienku tu stojí najmä modulárna elektrická súprava nástrojov (MEB). Na jej základe VW postavil rôzne modely, ako napríklad VW ID.3, Audi Q5 a Škoda Enyaq.

Hoci VW investuje približne dve tretiny svojho rozpočtu na vývoj do budúcich elektrických vozidiel, nie je to zárukou trvalého zvýšenia predaja.

Zdroj: https://www.epochtimes.de/wirtschaft/60-milliarden-euro-investition-volkswagen-setzt-weiterhin-auf-seine-verbrenner-a4756486.html?ea_src=frontpage&ea_pos=col-middle&ea_elmt=top-article&ea_cnt=1

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.