Médiá: Giorgia Meloni sa obáva víťazstva Marine Le Penovej vo Francúzsku

júl 7, 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

RUSSIA TODAY, 07.07.2024

fotka: Archívne foto: talianska premiérka Giorgia Meloniová

Giorgia Meloniová a Marine Le Penová majú rozdielne názory na celý rad otázok vrátane Ruska. Talianska premiérka si uvedomuje, že s Rassemblement National pravdepodobne nenájde spoločnú reč, a obáva sa konkurencie.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa obáva víťazstva pravicovo-konzervatívnej strany Marine Le Penovej Národné zhromaždenie vo francúzskych parlamentných voľbách, informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje.

V prvom kole 30. júna sa táto politická sila umiestnila na prvom mieste so ziskom 33 percent hlasov, zatiaľ čo strana prezidenta Emmanuela Macrona skončila tretia s 22 percentami. Meloni zablahoželal Le Penovej, ale talianska premiérka si je vedomá, že ak zvíťazí aj v druhom kole 7. júla, bude mať problém nájsť spoločnú reč s francúzskou pravicou. Taliansky premiér a bývalá líderka Národného zhromaždenia majú odlišné názory na mnohé otázky, najmä vo vzťahu k Rusku.

Le Penová už vyhlásila, že Jordan Bardella, ktorý prevzal predsedníctvo Rassemblement National v novembri 2022, sa v prípade víťazstva jej strany vo voľbách stane predsedom vlády, zatiaľ čo ona sama bude kandidovať na prezidenta. Macron neodstúpi z funkcie pred koncom svojho funkčného obdobia v máji 2027.

Meloniová je prvou talianskou premiérkou a predsedníčkou pravicovej strany Fratelli d’Italia (“Bratia Talianska”), ktorá v súčasnosti tvorí vládnu koalíciu so stranou Forza Italia (“Vpred Taliansko”) Silvia Berlusconiho a stranou Lega podpredsedu vlády Mattea Salviniho. Ten má s Le Penovou veľa spoločného: kritizoval otázky migračnej politiky a vyjadril podporu ruským orgánom. Podľa agentúry Bloomberg sa Meloni obáva, že Salvini by mohol využiť víťazstvo Národného zhromaždenia “na presadzovanie svojich vlastných ambícií”.

Okrem toho podľa zdrojov Le Penová predstavuje hrozbu pre pozíciu Meloniho, ktorý je v súčasnosti považovaný za “jedného z najdynamickejších politikov” v Európskej únii. Podľa Giovanniho Orsinu, dekana katedry politológie na rímskej univerzite LUISS, úspech Rassemblement National vo francúzskych voľbách “otvorí boj o pozíciu lídra európskej pravice, kde bol Meloni primus inter pares”. Vysvetlil:

“Medzi oboma lídrami [Melonim a Le Penovou] je veľa podobností. S veľkou podobnosťou však prichádza aj konkurencia.”

Agentúra Bloomberg predpokladá, že Le Penovej strana 7. júla pravdepodobne nezíska absolútnu väčšinu, a preto by Macron mohol mať šancu vytvoriť menšinovú vládu so spojencami.

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.