NEPLATNÉ PASY

júl 4, 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

Vízový škandál na ministerstve Baerbock sa šíri: Varovania federálnych policajtov boli ignorované

APOLLO NEWS, Jonas Aston, 04.07.2024

Nový zvrat vo vízovom škandále na Baerbockovom ministerstve zahraničných vecí: expert z federálnej polície v Islamabade zrejme upozornil, že pasy sú neplatné – ale veľvyslanectvo aj tak vydalo príslušné víza.

Spolkové ministerstvo zahraničných vecí pod vedením Annaleny Baerbockovej vydalo víza pre neplatné pasy z Afganistanu približne v dvoch desiatkach prípadov. Prokuratúry v Berlíne a Cottbuse začali vyšetrovanie tejto záležitosti pre podozrenie z nesprávneho právneho postupu. Škandál sa teraz šíri ďalej.
Väčšina Afgancov vstúpila do krajiny s takzvanými “proxy pasmi” alebo inými neplatnými cestovnými dokladmi, pre ktoré sa žiadateľ nemusí dostaviť osobne. Afganské orgány tieto doklady považujú za riadne pasy. V Nemecku sa však tieto pasy neuznávajú ako platné cestovné doklady. Dôvodom je nemecký názor, že držiteľ pasu by si mal svoj doklad vyzdvihnúť osobne na úradoch.

Podľa informácií portálu Business Insider expert federálnej polície v pakistanskom Islamabade, ktorý je zodpovedný za kontrolu dokladov, správne identifikoval problematické cestovné doklady už počas vízového procesu. Výslovne upozornil pracovníkov veľvyslanectva, že tieto doklady “nie sú uznané”.
Nie je jasné, prečo bola rada experta zjavne ignorovaná. Hoci konečné rozhodnutie je v kompetencii Spolkového ministerstva zahraničných vecí, zdá sa, akoby jeho predstavitelia zámerne ignorovali posudok experta. V takom prípade ide o jasný trestný čin. Vydanie víz na neplatné doklady je porušením zákona.
Spolkové ministerstvo zahraničných vecí však o tejto záležitosti mlčí. Dotaz, ktorý v tejto súvislosti položil portál Business Insider , zostal bez odpovede. Uviedli len: “Prosíme o pochopenie, že spolkové ministerstvo zahraničných vecí nemôže podrobne komentovať prebiehajúce vyšetrovanie”.

Zdroj: https://apollo-news.net/visa-skandal-im-baerbock-ministerium-weitet-sich-aus-warnungen-von-bundespolizisten-wurden-ignoriert/

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.