Politico.eu, CORY BENNETT, 16.07.2024
Americkí viceprezidenti sú odsúdení na to, aby sa stali hovorcami svojho šéfa. Ale ak budú čakať na svoj čas, moc sa môže dostaviť.
fotka: J.D. Vance by vo svojich 39 rokoch mohol nakoniec zdediť korunu MAGA. | Leon Neal/Getty Images
Viceprezident USA je zvláštna funkcia – avatar v správach bez formálnej úlohy, prominentná postava, ktorá je zároveň bezmocná a (potenciálne) všemocná.
Ak v novembri zvíťazí Donald Trump, J. D. Vance nebude iný.
V utorok sa Európou prehnala nová vlna úzkosti po tom, čo Vance – izolacionista, ktorý sa domnieva, že Amerika chráni Európu “už príliš dlho” – prikývol na post Trumpovho kandidáta.
Titulky v Európe prinášali slová ako “katastrofa” a “strach”.
Z ústavného hľadiska je však právomoc viceprezidenta väčšinou ceremoniálna – pokiaľ veľký šéf nezomrie, dobrovoľne niečo nepoverí alebo sa nep okúsi zvrátiť voľby. A ak je Trumpovo prvé prezidentovanie nejakým vodítkom, svojho druhého č. 2 by väčšinou využíval ako vysokopostaveného hlásateľa pre seba, niekoho, koho by poslal tam, kam sa mu nechce.
Pre Trumpa to zahŕňa aj Európu.
Bývalý prezident mal známu averziu voči akejkoľvek ceste, ktorá by ho vzdialila od jeho postele (no, postele, ak do toho zahrnieme Mar-a-Lago a Bedminster). A zdá sa, že obzvlášť neznášal príchod do Európy, kde pravidelne čelil poučujúcim lídrom a vytrvalým protestujúcim (nehovoriac o obrovskom, plienkami oblepenom detskom Trumpovom balóne).
Namiesto toho, keď to bolo možné, Trump poslal svojho viceprezidenta.
Napríklad bývalého viceprezidenta Mikea Pencea niekoľkokrát vyslal na Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu, stretnutie globálnych veľmocí, ktoré prezident Joe Biden tak rád priblížil mesiac po svojej inaugurácii.
Európu v utorok zaplavila nová vlna obáv po tom, ako J. D. Vance prikývol na post Trumpovho protikandidáta. | Joe Raedle/Getty Images
Vance sa začiatkom tohto roka ako americký senátor rád zúčastnil na tej istej konferencii a hlásal, že Amerika musí odovzdať Európe zodpovednosť za vojnu na Ukrajine.
Práve takúto úlohu by Vance v prípade zvolenia pravdepodobne zastával: transatlantický šéf.
Prakticky by to však nemuselo ísť ďalej. Zatiaľ čo Vance by mal pravidelný prístup k Trumpovmu uchu – dokázal by ovplyvniť vrtkavého prezidenta -, rovnako by to bolo aj s osobnosťou Fox News Seanom Hannitym a chlapíkom z MyPillow.
A na rozdiel od Pencea, ktorý podporoval vojnu v Iraku a počas svojej krátkej prezidentskej kandidatúry v roku 2024 výslovne odsúdil Trumpov izolacionizmus, Vance už teraz sympatizuje s Trumpovým vrodeným zahraničnopolitickým inštinktom: Nechajme ostatných, nech sa bránia sami (pokiaľ nejde o Izrael).
Inými slovami, Trumpa nemusí o mnohom presviedčať, aj keby chcel. Môže byť len megafónom.
Ide o to, že Vance sa stal horlivým megafónom – čo je v ére amerických reality šou a politiky životne dôležitá vlastnosť.
Tento zásadný problém? “Spojené štáty sa musia viac zamerať na východnú Áziu,” povedal. “To bude budúcnosť americkej zahraničnej politiky na ďalších 40 rokov a Európa sa musí na túto skutočnosť pripraviť.”
Hoci táto teória vo veľkej miere pripomína toľko avizovaný obrat Baracka Obamu do Ázie, Vanceova verzia je oveľa dramatickejšia. Ako Vance vysvetlil Ianovi Wardovi z POLITICO začiatkom tohto roka, chce zásadne zmeniť globálny poriadok a vytvoriť systém, v ktorom bude každý národ zodpovedný za svoju vlastnú bezpečnosť a finančnú prosperitu.
To by znamenalo úplnú zmenu štruktúr medzinárodného obchodu a bezpečnosti.
Vanceove plány však zatiaľ budú závisieť od Trumpových rozmarov – tak ako osud všetkých viceprezidentov.
Vance by však vo svojich 39 rokoch mohol nakoniec zdediť korunu MAGA. Trump má 78 rokov, práve prežil zjavný pokus o atentát a môže (podľa ústavy) slúžiť už len jedno funkčné obdobie.
Je to schodná cesta v americkej politike. Od roku 1900 vyhrali bývalí viceprezidenti približne 25 % všetkých prezidentských volieb. A celkovo 15 viceprezidentov sa nakoniec stalo prezidentmi – osem z nich preto, že prezident zomrel.
Vanceovi spojenci ho vidia na tejto ceste. A sám Vance sa na túto budúcnosť pozerá.
“Trump bude v Bielom dome pôsobiť nanajvýš štyri roky,” povedal v marci pre POLITICO. “Je veľkou otázkou, čo príde po ňom.”