Anti-Spiegel.ru, 26.06.2024
Západné hodnoty: Prepustenie Juliana Assangea je dobrou príležitosťou pripomenúť si chronológiu jeho prenasledovania.
Pri príležitosti prepustenia Juliana Assangea ruská tlačová agentúra opäť zhrnula etapy jeho prenasledovania na Západe a ja som článok TASS-u preložil.
Začiatok prekladu:
Príbeh trestného stíhania Juliana Assangea
Zakladateľ WikiLeaks bol 25. júna prepustený z britského väzenia, kde bol držaný od roku 2019.
Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange bol 25. júna prepustený z britského väzenia, kde bol držaný od roku 2019, a opustil Spojené kráľovstvo. Podľa vyjadrení zástupcov WikiLeaks na sociálnych sieťach Assange dosiahol predbežnú dohodu s americkými prokurátormi, ktorí ho obviňujú zo špionáže, podľa ktorej súd zohľadní jeho pobyt vo väzení v Spojenom kráľovstve. Assange sa má 26. júna dostaviť na súd na Severných Mariánskych ostrovoch (územie USA v Tichom oceáne), aby sa priznal k jedinému z 18 obvinení, ktoré boli voči nemu predtým vznesené: Sprisahanie s cieľom získať a vyzradiť informácie o národnej obrane.
Agentúra TASS zhrnula materiály o súdnom konaní proti Assangeovi.
Julian Assange a Wikileaks
Julian Assange (narodený v Austrálii v roku 1971) založil v roku 2006 webovú stránku WikiLeaks, ktorá sa špecializuje na zverejňovanie dôverných informácií z anonymných zdrojov. Webová stránka sa stala všeobecne známou v roku 2010, keď zverejnila diplomatickú korešpondenciu a informácie o vojenských operáciách v Iraku a Afganistane z ministerstiev zahraničných vecí a obrany USA. Neskôr WikiLeaks zverejnil tisíce tajných dokumentov vrátane informácií o odpočúvaní telefonických rozhovorov medzi poprednými politikmi viacerých krajín zo strany NSA.
V roku 2010 USA začali proti Assangeovi vyšetrovanie pre podozrenie z porušenia zákona o špionáži z roku 1917 (za ktorý hrozí najvyšší trest smrti). V záujme ochrany súkromia informátorov a redaktorov WikiLeaks Assange v tom istom roku zriadil server webovej stránky vo Švédsku, keďže legislatíva tejto krajiny zaručovala anonymitu používateľov.
Trestné stíhanie
Krátko nato sa proti nemu začalo trestné konanie vo Švédsku po tom, čo ho dve Švédky obvinili zo sexuálneho obťažovania. Assange tvrdil, že obvinenia boli politicky motivované. Štokholmský okresný súd 18. novembra 2010 nariadil jeho uväznenie. Napriek príkazu neopustiť krajinu Assange odcestoval do Londýna, pretože sa obával vydania do USA. V decembri 2010 bol na žiadosť Švédska zadržaný v Spojenom kráľovstve, ale čoskoro bol prepustený na kauciu 240 000 libier, kým sa posúdila žiadosť o vydanie. Kým čakal na súd, bol na slobode. Vo februári 2011 súd nariadil jeho vydanie švédskej vláde a v júni 2012 Najvyšší súd v Londýne zamietol odvolania Assangeových právnikov. Zakladateľ WikiLeaks sa potom uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne, kde požiadal o politický azyl. Zostal tam takmer sedem rokov. Ekvádorský prezident Lenin Moreno mu 11. apríla 2019 odňal právo na politický azyl s odôvodnením, že “opakovane porušil medzinárodné pravidlo nezasahovania do vnútorných záležitostí iných štátov” (v Ekvádore predtým vypukol korupčný škandál, do ktorého bol prezident zapletený; vláda z úniku informácií obvinila WikiLeaks). V ten istý deň Assangea zatkla britská polícia na pôde veľvyslanectva.
Konanie o sexuálnom obťažovaní vo Švédsku
V tom čase bolo vyšetrovanie troch zo štyroch obvinení proti Assangeovi vo Švédsku ukončené z dôvodu premlčania. V máji 2017 bolo vyšetrovanie ukončené a zatykač už nebol platný. V máji 2019 však švédska prokuratúra rozhodla o opätovnom otvorení prípadu. Dňa 20. mája bola na súd podaná žiadosť o zatknutie Assangea v neprítomnosti, ale v novembri toho istého roku bolo vyšetrovanie ukončené, pretože dôkazy v prípade boli príliš slabé a dôkazy neboli dostatočne presvedčivé.
Súdne konanie v prípade porušenia povinnosti zloženia kaucie vo Veľkej Británii
Základom Assangeovho zatknutia v Londýne 11. apríla 2019 bol zatykač vydaný westminsterským magistrátnym súdom v roku 2012 za porušenie podmienok prepustenia na kauciu. V ten istý deň ho súd vo Westminsteri uznal za vinného. Súd v londýnskej štvrti Southwark ho 1. mája odsúdil na 50 týždňov väzenia, hoci po polovici trestu môže byť prepustený, ak sa nedopustí ďalších trestných činov. Assange bol poslaný do prísne stráženej väznice Belmarsh v Londýne. Jeho trest vypršal 22. septembra 2019, ale špeciálny súd odmietol Austrálčana prepustiť na slobodu až do ukončenia konania o jeho vydaní do USA.
Obžaloba USA za šírenie utajovaných informácií
V USA je Assange obvinený zo sprisahania s americkým vojakom Bradleym Manningom (v roku 2013 odsúdený na 35 rokov väzenia, v roku 2017 omilostený) s cieľom získať a šíriť tajné informácie Pentagónu. Toto obvinenie bolo voči Assangeovi vznesené v neprítomnosti 6. marca 2018, ale zverejnené bolo až 11. apríla 2019. Ministerstvo spravodlivosti USA vznieslo 23. mája 2019 voči zakladateľovi Wikileaks ďalších 17 obvinení. Je obvinený z “trestných činov súvisiacich s najväčším prípadom zverejnenia utajovaných informácií v histórii USA” vrátane zverejnenia mien zdrojov utajovaných informácií (porušenie zákona o špionáži) a sprisahania. V júni 2020 schválilo americké ministerstvo spravodlivosti nové obvinenie. Neobsahuje žiadne ďalšie obvinenia, ale “rozširuje rozsah sprisahania, ktoré existovalo v súvislosti s údajným počítačovým hackerstvom, z ktorého bol Assange obvinený už skôr”. Ak bude odsúdený, jeho súhrnný trest by podľa vyhlásenia ministerstva spravodlivosti mohol byť 175 rokov väzenia.
Konanie v Spojenom kráľovstve o vydaní do USA
Pojednávania v súvislosti so žiadosťou o vydanie Assangea do USA sa začali 24. februára 2020 na súde vo Woolwichi (okres v Londýne). Pokračovali v septembri toho istého roku na londýnskom Ústrednom trestnom súde (Old Bailey) sudkyňou Vanessou Baraitserovou z Westminsterského magistrátneho súdu. Mala rozhodnúť, či je žiadosť Washingtonu v súlade so zmluvou medzi Spojeným kráľovstvom a USA o vydávaní osôb platnou od roku 2007 (v dokumente sa stanovuje zákaz vydávania osôb obvinených z “politických trestných činov”). Súd 4. januára 2021 rozhodol, že Assange nemôže byť vydaný do USA, pretože trpí poruchou autistického spektra a klinickou depresiou a má samovražedné sklony. Sudca zároveň konštatoval, že obvinenia vznesené vládou USA voči zakladateľovi WikiLeaks sú zákonné a opodstatnené, a odmietol argumenty obhajoby, že jeho prenasledovanie je politicky motivované.
Začiatkom júla 2021 americké ministerstvo spravodlivosti ubezpečilo londýnsky najvyšší súd, že Julian Assange nebude držaný vo väzení s prísnym stupňom stráženia a že v prípade vydania nebude obmedzené jeho právo na návštevy a komunikáciu. Americká strana preto získala právo odvolať sa proti zamietnutiu vydania Assangea. Odvolací súd Anglicka a Walesu 10. decembra 2021 vyhovel odvolaniu americkej strany a schválil vydanie novinára do USA. Dňa 15. marca 2022 bolo odvolanie Assangeových právnikov zamietnuté. V júni ministerka vnútra Priti Patelová schválila vydanie na základe rozsudku britských súdov. Dňa 6. júna 2023 Najvyšší súd v Londýne zamietol odvolanie Assangeovej obhajoby, ale proti tomuto rozhodnutiu sa opäť odvolal.
Dňa 26. marca 2024 po pojednávaní londýnsky najvyšší súd požiadal vládu USA, aby poskytla záruky, že práva obžalovaného budú dodržané a že v prípade vydania mu nebude hroziť trest smrti. Dňa 16. apríla vláda USA odovzdala dokumenty so zárukami, že Assangeove práva budú dodržané. V dokumentoch sa uvádza, že americká strana “nebude žiadať a vykonávať trest smrti”. V dokumentoch sa tiež uvádza, že Assange “sa môže pokúsiť” odvolať na prvý dodatok ústavy USA, ktorý zaručuje slobodu prejavu. Najvyšší súd Londýna a Walesu v Londýne dal 20. mája zakladateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi možnosť napadnúť predchádzajúce rozhodnutie o jeho vydaní do USA, keďže sa domnieval, že záruky poskytnuté americkou vládou nezaručujú jeho práva v prípade vydania.
Dňa 25. júna bolo oznámené, že medzi Assangeom a prokuratúrou USA bola dosiahnutá predbežná dohoda a že bol prepustený na kauciu z britského väzenia.
Koniec prekladu
Zdroj: https://anti-spiegel.ru/2024/die-geschichte-der-strafverfolgung-von-julian-assange/