Škandál okolo nelegálneho vstupu do Nemecka: Prokuratúra sa zamerala na zamestnanca spoločnosti BaerbockObjavili sa interné e-maily: “Falošný pas alebo nie”

jún 28, 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

Reitschuster.de, Kai Rebmann, 28.06.2024

Ako tesné je to teraz pre Annalenu Baerbock (Zelení)? Prokuratúry v Berlíne a Cottbuse teraz rozšírili vyšetrovanie azylového škandálu, ktorý sa dostal na verejnosť pred dobrým rokom, informoval aj portál reitschuster.de. Zatiaľ čo predtým sa konanie viedlo proti neznámym osobám, teraz sú v hľadáčiku prokuratúry traja konkrétni zamestnanci Spolkového ministerstva zahraničných vecí, ktorí sú vyšetrovateľom zrejme známi aj menovite.

Samotná spolková ministerka zahraničných vecí zatiaľ vyšetrovaná nie je. Mnohé však nasvedčuje tomu, že súčasní podozriví konali striktne podľa vopred stanoveného plánu. Baerbocková sa od svojho nástupu do funkcie nikdy netajila tým, že chce do Nemecka priviesť čo najviac Afgancov a Sýrčanov, pričom sa vehementne stavia proti repatriáciám do týchto krajín.

“Prípad Mohammada G. “, údajne neplnoletého Afganca, ktorý sa dostal do pozornosti zamestnancov nemeckého veľvyslanectva v Islamabade (Pakistan), vyvolal celonárodný rozruch. Pri žiadosti o vízum sa s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou zistilo, že žiadateľ má pravdepodobne viac ako 14 rokov, pochádza z Pakistanu (namiesto Afganistanu), má sfalšovaný pas a pravdepodobne sa ani nevolá Mohammad. V súlade s tým bolo odporučené nevydávať vytúžené doklady.

Napriek falošnému pasu: “Dobrodružný príbeh je dôveryhodný

Federálne ministerstvo zahraničných vecí muselo pripustiť, že ide o “dobrodružný príbeh”, ale podstatné bolo, že je stále “dôveryhodný”. Ba čo viac, v e-maile pre veľvyslanectvo v Islamabade sa okrem iného uvádzalo:

“Po podrobnom výsluchu brata na ústnom pojednávaní v skutočnosti nie sú žiadne pochybnosti o totožnosti žiadateľa, či už ide o falošný pas alebo nie, najmä preto, že na doklady o občianskom stave AFG [= Afganistan] aj tak veľmi nespoliehame, a to práve z tohto dôvodu.” Preto “napriek falošnému pasu chceme dodržať pokyn na vydanie víza”.

Tieto a ďalšie dokumenty teraz ťažko doliehajú na zamestnancov úradov v Baerbocku. Tam, kde by už len predloženie zjavne sfalšovaného pasu – okrem iných nezrovnalostí – bolo vyraďovacím kritériom pre ďalšie spracovanie žiadosti o víza, nehovoriac o kladnom rozhodnutí, tu boli všetky oči, mierne povedané, zatvorené.

Podľa zistení prokuratúr v Berlíne a Cottbuse zrejme nejde o ojedinelý prípad. Zamestnanci Spolkového ministerstva zahraničných vecí údajne pravidelne pašovali do Nemecka migrantov – najmä z Afganistanu, Sýrie a Turecka, ale aj z Pakistanu a Afriky – a pritom sú podozriví zo spáchania trestného činu marenia spravodlivosti s cieľom uľahčiť nelegálny vstup do Nemecka.

AfD žiada okamžité dôsledky

AfD sa obáva, že tri prípady, ktoré teraz vyšli najavo, sú len “špičkou ľadovca”. Zástupca vedúceho parlamentnej skupiny Stefan Keuter pre FOL uviedol: “Žiadame, aby boli všetci príslušní policajti suspendovaní, kým sa neobjasnia fakty.” Okrem toho sa musí objasniť otázka, čo Annalena Baerbocková o týchto udalostiach vedela a či ich vôbec schválila. Ministerka sa k tomu musí čo najskôr vyjadriť v Bundestagu.

Ani Ampelov kolega Wolfgang Kubicki (FDP) si nevie predstaviť, že by Baerbocková bola prichytená na nesprávnom postupe v jej podriadenom orgáne: “Neuveriteľné obvinenie je, že v oblasti pôsobnosti Spolkového ministerstva zahraničných vecí dochádzalo k pašeráckym aktivitám. Ministerka Baerbocková nemôže ustúpiť s vysvetlením, že o tom nič nevedela, keď bola o takýchto podozreniach na jar 2023 v Bundestagu výslovne informovaná.”
Inými slovami: Baerbocková musela o aktivitách na Spolkovom ministerstve zahraničných vecí vedieť najneskôr pred rokom. To zasa nevyhnutne vedie k otázke, či šéfka snemovne dala požehnanie tomuto údajnému systematickému ohýbaniu zákona, alebo či o tom v skutočnosti nič nevedela. Druhá možnosť by bola istým znakom toho, že Baerbocková nemá svoje ministerstvo pod kontrolou, a mala by zelenej političke spôsobiť takmer rovnaké ťažkosti pri vysvetľovaní.

Zdroj: https://reitschuster.de/post/skandal-um-illegale-einreisen-baerbock-mitarbeiter-im-visier-der-staatsanwaltschaft/

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.