Úmrtnosť až 88 %: štát hlási výskyt smrteľného vírusu Marburg

29. sep 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

Frankfurter Rundschau, Moritz Bletzinger, 29.09.2024

obrázok: Častice vírusu Marburg pod mikroskopom. © Fred Murphy/picture alliance/dpa/CDC

Marburský vírus sa s úmrtnosťou až 88 % považuje za jeden z najnebezpečnejších patogénov. Rwanda v súčasnosti hlási vypuknutie epidémie.
Kigali – „Napočítali sme 20 nakazených ľudí a šiesti už na vírus zomreli,“ informuje rwandský minister zdravotníctva Sabin Nsanzima v správe na X (Twitter). V africkej krajine vypukol nebezpečný vírus Marburg a bola o tom informovaná Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Rwanda hlási výskyt marburského vírusu: ministerstvo zdravotníctva po úmrtiach vyzýva k ostražitosti

„Ministerstvo zdravotníctva situáciu pozorne sleduje a bude pravidelne poskytovať ďalšie informácie. Obyvatelia by mali pokračovať vo svojich bežných aktivitách a zároveň zachovávať vysokú úroveň ostražitosti a hygieny,“ píše ministerstvo zdravotníctva. Úrady sa v súčasnosti snažia vystopovať reťazec nákazy v Rwande. Vírus Mpox predtým vypukol v strednej Afrike a WHO vyhlásila medzinárodný stav núdze.

Podľa Inštitútu tropickej medicíny Bernharda Nachta patrí vírus Marburg, podobne ako ebola, do rodiny filovírusov a doteraz bol pozorovaný vo východnej, strednej a južnej časti afrického kontinentu. Po prvýkrát v roku 2021.

Príznaky marburského vírusu môžu byť závažné – priemerná úmrtnosť podľa WHO dosahuje 50 percent

U infikovaných ľudí sa môže vyvinúť hemoragická horúčka. Tá je podľa WHO smrteľná v 24 až 88 percentách prípadov v závislosti od kmeňa vírusu a kvality lekárskej starostlivosti. Podľa WHO je priemerná úmrtnosť v prípade infekcie vírusom Marburg približne 50 %.

Po inkubačnej dobe dvoch až 21 dní sa v prípade infekcie objavia príznaky ako vysoká horúčka, silné bolesti hlavy a svalov. Môže sa objaviť aj zvracanie, bolesť na hrudníku, bolesť brucha a silná vodnatá hnačka. Tieto príznaky môžu byť s postupujúcou Marburgovou chorobou čoraz závažnejšie a okrem iného môžu prerásť do ťažkého krvácania a zlyhania viacerých orgánov.

V súčasnosti neexistuje žiadna špecifická liečba ani vakcína proti vírusu Marburg

V súčasnosti neexistuje špecifická liečba ani vakcína proti vírusu Marburg. „Včasná podporná liečba proti rehydratácii a symptomatická liečba zlepšuje šance na prežitie,“ vysvetľuje WHO.

Nílske lietajúce líšky (Rousettus aegyptiacus) sa považujú za prirodzených hostiteľov a prenášačov. Marburský vírus sa môže šíriť medzi ľuďmi prostredníctvom blízkeho kontaktu alebo kontaktu s telesnými tekutinami, ako je krv. Medzitým bolnebezpečný západonílsky vírus prvýkrát zistený v Nemecku začiatkom septembra. (moe)

Zdroj: https://www.fr.de/panorama/marburg-virus-ruanda-ausbruch-streblichkeit-impfung-behandlung-symptome-uebertragung-ausbreitung-zr-93327657.html

Portál WWW.CHCEMESLOBODU.SK se zobrazuje bez obtěžující a automatické reklamy uvnitř článků, která někdy znesnadňuje čtení. Pokud to oceníte, budeme vám vděčni za podporu našeho projektu. Podrobnosti o příspěvcích naleznete zde.

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.