Viceprezident J.D. Vance na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii 14. februára 2025

18. feb 2025

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

derstatus.at, 18.02.2025

Tento prejav vyvolal rozruch: viceprezident USA J. D. Vance si na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vybavuje účty s Európou. Süddeutsche Zeitung v reakcii napísal, že tvrdenia a obvinenia sú absurdné; ZEIT hovoril o roztržke v transatlantických vzťahoch. Boris Pistorius komentoval obsah prejavu slovami „neprijateľné“. Preklad od našej hosťujúcej autorky Marie Schneiderovej si môžete prečítať tu.

Preklad Maria Schneiderová, prvýkrát uverejnený na stránkeBei Schneider

Ďakujeme: „Ďakujeme, že ste sa zúčastnili na tomto podujatí. Ďakujem všetkým prítomným delegátom, expertom a zástupcom médií. Osobitne ďakujem hostiteľovi Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, ktorému sa podarilo zorganizovať takéto pôsobivé podujatie.

Sme veľmi radi, že tu môžeme byť. Jednou z vecí, o ktorých by som dnes chcel hovoriť, sú naše spoločné hodnoty. Je úžasné byť opäť v Nemecku. Ako ste už počuli, bol som tu minulý rok ako senátor Spojených štátov. Stretol som sa s ministrom zahraničných vecí Davidom Lammym a žartovali sme, že sme minulý rok zastávali iné funkcie. Tento rok musia naše krajiny múdro využiť všetku politickú moc, ktorú sme mali tú česť získať od našich národov, na zlepšenie ich života.

Za posledných 24 hodín som mal možnosť stráviť nejaký čas mimo múrov tejto konferencie. Pohostinnosť obyvateľov Mníchova je veľmi pôsobivá, aj keď sa pochopiteľne ešte stále spamätávajú zo včerajšieho strašného útoku. Mníchov som prvýkrát navštívil na súkromnej ceste so svojou manželkou, ktorá je dnes tiež prítomná, a odvtedy mi mesto Mníchov a jeho obyvatelia prirástli k srdcu. Preto sme týmto útokom veľmi šokovaní. Mníchov a všetkých, ktorí trpia katastrofou, ktorá postihla toto krásne mestské spoločenstvo, držíme v našich myšlienkach a modlitbách. Naše myšlienky sú s vami. Modlíme sa za vás a prajeme vám všetko najlepšie v nasledujúcich dňoch a týždňoch. (Potlesk) Ďakujem vám veľmi pekne. Dúfam, že to nie je posledný potlesk, ktorý som dostal.

Nebezpečenstvo zvnútra

Cieľom tejto konferencie je, samozrejme, hovoriť o bezpečnosti. Zvyčajne máme na mysli hrozby zvonku. Vidím, že sa tu dnes zišlo mnoho vynikajúcich vojenských predstaviteľov. Ale hoci sa Trumpova administratíva veľmi zaujíma o európsku bezpečnosť a verí, že môžeme dospieť k rozumnej dohode medzi Ruskom a Ukrajinou – tiež veríme, že je dôležité, aby Európa v nasledujúcich rokoch prijala komplexné opatrenia na svoju vlastnú obranu – hrozba pre Európu, ktorá ma najviac znepokojuje, nepochádza z Ruska, ani z Číny, ani zo žiadnej inej krajiny. Znepokojuje ma hrozba zvnútra: Hrozba, ktorá mi hrozí, je rozpad niektorých najzákladnejších hodnôt, ktoré má Európa spoločné so Spojenými štátmi americkými.

Voľby sú jednoducho vyhlásené za neplatné

Bol som prekvapený, keď nedávno v televízii vystúpil bývalý komisár EÚ a tešil sa, že rumunská vláda práve zrušila celé voľby. Varoval, že to isté sa stane v Nemecku, ak veci nepôjdu podľa plánu. Týmto ľahkovážnym vyhláseniam sa americkým ušiam ťažko verí. Roky nám hovorili, že naše finančné príspevky a podpora slúžia na zachovanie našich spoločných demokratických hodnôt. Všetko, od našej politiky voči Ukrajine až po digitálnu cenzúru, sa nám vysvetľovalo ako obrana demokracie. Keď však sledujeme, ako európske súdy zneplatňujú voľby a vysokopostavení úradníci hrozia zneplatnením ďalších volieb, mali by sme si položiť otázku, či ešte stále spĺňame tieto vysoké štandardy. A hovorím „my“, pretože vo všeobecnosti predpokladám, že sme v jednom tíme.

Podmienky ako v bývalom Sovietskom zväze

Len hovoriť o demokratických hodnotách nestačí. Musíme im vdýchnuť život. Mnohí z prítomných si ešte pamätajú, ako sa obrancovia demokracie pustili do boja proti oveľa despotickejším silám na tomto kontinente počas studenej vojny. Spomeňte si, ktorá strana vtedy cenzurovala disidentov, zatvárala kostoly a rušila voľby. Boli to tí dobrí? Určite nie. Vďaka Bohu, že táto strana studenú vojnu prehrala. Prehrala, pretože si nevážila ani nerešpektovala všetky osobitné požehnania slobody – slobodu prekvapovať iných, robiť chyby, vyvíjať vynálezy a niečo budovať.

Ukázalo sa, že inovácie a kreativitu nemožno predpisovať. Ani nemožno ľuďom hovoriť, čo si majú myslieť, čo majú cítiť alebo čomu majú veriť. Sme presvedčení, že tieto veci sú navzájom závislé. Keď sa dnes pozerám na Európu, niekedy sa čudujem, čo sa stalo s víťazmi studenej vojny. Pozerám sa do Bruselu, kde komisári z Komisie EÚ informovali občanov, že chcú vypnúť sociálne médiá počas nepokojov, akonáhle sa zverejní obsah, ktorý považujú za „nenávisť a agitáciu“. Tu v Nemecku polícia v deň akcie zameranej na „boj proti mizogýnii na internete“ uskutočnila razie proti občanom podozrivým zo zverejňovania antifeministických komentárov na internete.

Diskriminácia kresťanov

Pozriem sa do Švédska, kde vláda pred dvoma týždňami odsúdila kresťanského aktivistu za jeho účasť na pálení koránu, ktoré viedlo k vražde jeho priateľa. Sudca v jeho prípade bez okolkov vyhlásil, že švédske zákony, ktoré údajne chránia slobodu prejavu, v skutočnosti neposkytujú – citujem – „voľný priechod pre činy alebo vyhlásenia, ak hrozí, že urazia príslušníkov tejto viery“.

Tichá modlitba ako trestný čin

Azda najznepokojujúcejšia je však situácia našich drahých priateľov v Spojenom kráľovstve, kde sú základné slobody zbožných Britov obzvlášť ohrozené, pretože sa obmedzuje sloboda svedomia. Pred niečo vyše dvoma rokmi britská vláda obvinila Adama Smitha Connora, 51-ročného fyzioterapeuta a vojenského veterána, z ohavného trestného činu, keď sa počas troch minút tichej modlitby postavil 50 metrov od potratovej kliniky. Nikomu neprekážal. S nikým sa nerozprával. Jednoducho sa modlil sám v tichu. Keď ho britská polícia videla a chcela vedieť, za čo sa modlí, Adam odpovedal, že sa modlí za svojho nenarodeného syna, ktorého pred rokmi so svojou bývalou priateľkou potratil. Policajtov to však nerozhodilo. Adam bol uznaný vinným z porušenia nového zákona o bezpečnej prístupovej zóne, ktorý kriminalizuje tichú modlitbu a iné úkony v okruhu 200 metrov od potratového zariadenia, ktoré by mohli ovplyvniť rozhodnutia ľudí, ktorí toto zariadenie navštívia. Bolo mu nariadené zaplatiť tisíce libier za súdne trovy Korunnej prokuratúre.

Chcel by som povedať, že toto bol výnimočný prípad, bláznivý príklad zle napísaného zákona, ktorý bol použitý proti jedinej osobe. Ale nie. V októbri minulého roka, len pred niekoľkými mesiacmi, škótska vláda poslala listy občanom, ktorých domy sa nachádzali v takzvaných „zónach bezpečného prístupu“, v ktorých ich informovala, že aj súkromné modlitby v ich vlastných domoch môžu byť v rozpore so zákonom. Vláda tiež vyzvala obyvateľov, aby nahlásili každého, koho podozrievajú zo spáchania myšlienkového zločinu v Spojenom kráľovstve a v celej Európe.

Cenzúra a hrozby

Obávam sa, že sloboda prejavu je na ústupe. Iróniou osudu, priatelia, a v záujme pravdy ochotne priznávam, že najhlasnejšie hlasy volajúce po cenzúre niekedy neprichádzajú z Európy, ale z mojej krajiny, kde sa predchádzajúca vláda vyhrážala spoločnostiam sociálnych médií a nútila ich cenzurovať takzvané dezinformácie. Dezinformácie, ako napríklad predpoklad, že koronavírus pravdepodobne unikol z laboratória v Číne. Naša vlastná vláda povedala súkromným spoločnostiam, aby umlčali ľudí, ktorí sa odvážili hovoriť nepopierateľné pravdy.

Washington má nového šerifa

Dnes sa s vami teda nielen delím o svoje postrehy, ale obraciam sa na vás s ponukou. Pretože v rovnakej miere, v akej Bidenova administratíva vychádzala z cesty, aby umlčala ľudí, ktorí hovorili svoj názor, Trumpova administratíva bude robiť pravý opak. A ja dúfam, že na tom môžeme spolupracovať. Vo Washingtone je nový šerif, ktorý sa riadi príkazmi Donalda Trumpa. Aj keď nezdieľame váš názor, budeme bojovať na obranu vášho práva na slobodu prejavu na verejnosti. Súhlasíme alebo nesúhlasíme? (Potlesk)

Dostali sme sa do bodu, keď sa situácia zhoršila do takej miery, že v decembri tohto roku Rumunsko jednoducho zrušilo výsledky prezidentských volieb kvôli chabým podozreniam tajnej služby a obrovskému tlaku susedov na pevnine. Pokiaľ viem, argumentom bolo, že ruské dezinformácie kontaminovali rumunské voľby. Napriek tomu všetkému by som vás, moji európski priatelia, chcel požiadať, aby ste sa pozreli na širší obraz. Môžete argumentovať, že Rusko by nemalo umiestňovať reklamy na sociálne médiá, aby ovplyvnilo vaše voľby. V tomto s vami súhlasíme. Dokonca môžete tieto kroky odsúdiť globálne. Ale ak pár stotisíc dolárov vynaložených na digitálnu reklamu zo zahraničia môže zničiť vašu demokraciu, potom nebola na začiatku nijako zvlášť odolná.

No dobrá správa je, že verím, že vaše demokracie sú oveľa menej krehké, ako sa mnohí ľudia zrejme obávajú. V skutočnosti verím, že sa stanú odolnejšími, ak umožníme našim občanom vyjadriť svoj názor. To nás, samozrejme, privádza späť do Mníchova, kde organizátori tejto konferencie nepozvali delegátov z ľavicových a pravicových populistických strán. Ako už bolo spomenuté, nemusíme súhlasiť so všetkým, čo niekto povie. Ale keď poslanci, keď vedúci politici zastupujú dôležitú skupinu voličov – potom je našou povinnosťou viesť s nimi aspoň dialóg.

Zakorenené vlastné záujmy

Mnohým z nás na druhej strane Atlantiku sa zdá, že zakorenené štruktúry a osobné záujmy sa čoraz častejšie skrývajú za škaredé pojmy z čias Sovietskeho zväzu, ako sú „dezinformácie“ a „dezinformácie“. Stúpencom týchto štruktúr sa nepáči, keď sa niekto jednoducho postaví a vyjadrí iný názor alebo, nedajbože, hlasuje inak, alebo, čo je ešte horšie, vyhrá voľby. Sme tu na bezpečnostnej konferencii a som si istý, že ste sem všetci prišli, aby ste prediskutovali všetky detaily ďalšieho zvyšovania rozpočtu na obranu na niekoľko nasledujúcich rokov. A to je úžasné, pretože, ako už prezident Trump jasne povedal, je presvedčený, že naši európski priatelia musia sami zohrávať väčšiu úlohu pri formovaní budúcnosti tohto kontinentu.

Aký je účel obrannej aliancie?

Neveríme, že do hĺbky chápete, čo máme na mysli pod pojmom „zdieľanie bremena“. Sme presvedčení, že významnou súčasťou členstva v našej spoločnej aliancii je, aby sa Európania viac angažovali, zatiaľ čo Amerika sústredí svoju pozornosť na oblasti sveta, ktoré sú vystavené veľkému riziku. Ako môžete vôbec uvažovať o takýchto obranných rozpočtoch, keď vlastne nevieme, čo chceme brániť. V rozhovoroch som už získal množstvo informácií a absolvoval som množstvo pôsobivých diskusií s mnohými prítomnými ľuďmi. Opakovane mi bolo povedané, proti čomu sa potrebujeme brániť – a to je, samozrejme, dôležité. Jeden bod mi však stále nie je celkom jasný – a myslím si, že mnohí občania v Európe to cítia rovnako – a to otázka, čo sa vlastne snažíte obranou dosiahnuť? Aká pozitívna vízia by mala v konečnom dôsledku vdýchnuť život tomuto spoločnému bezpečnostnému paktu, ktorý všetci považujeme za taký dôležitý? Som hlboko presvedčený, že neexistuje bezpečnosť, ak sa bojíte, aby vás viedli hlasy, názory a svedomie vlastných ľudí.

Vládnuť proti vlastným občanom nemá zmysel

Európa čelí mnohým výzvam. Ale krízu, v ktorej sa tento kontinent v súčasnosti nachádza a ktorej musíme podľa mňa spoločne čeliť, sme si spôsobili sami. Ak sa bojíte vlastných voličov, Amerika pre vás nemôže nič urobiť. Ani vy nemôžete urobiť nič pre americký ľud, ktorý zvolil mňa a prezidenta Trumpa. Ak chcete dosiahnuť ciele, ktoré budú trvať aj v nasledujúcich rokoch, potrebujete demokratické mandáty. Videli sme, že slabými mandátmi sa dosiahne málo. V konečnom dôsledku môžete uskutočniť rozhodné zmeny len vtedy, ak budete konať s demokratickým mandátom, ktorý je viac v súlade s potrebami vlastných občanov.

Ak chcete konkurencieschopné hospodárstvo, ak chcete cenovo dostupnú energiu a bezpečné dodávateľské reťazce, potom potrebujete mandáty na riadenie. Pretože potom musíte robiť ťažké rozhodnutia, aby ste si mohli užívať všetky tieto výhody. V Amerike si to dobre uvedomujeme. Demokratický mandát nezískate cenzúrou alebo väznením svojich oponentov. Či už ide o opozičného lídra, zbožného kresťana modliaceho sa doma, alebo novinára, ktorý sa jednoducho snaží informovať o novinkách. Mandát nezískate ani vtedy, ak nebudete brať ohľad na svojich voličov v otázke, kto môže byť súčasťou našich dvoch spoločností.

Masová migrácia ako najpálčivejší problém

Zo všetkých problémov, ktorým čelia tu zastúpené národy, je podľa môjho názoru najnaliehavejším problémom masová migrácia. V súčasnosti sa takmer každý piaty obyvateľ Nemecka prisťahoval zo zahraničia. To je nové maximum. Podobná situácia je aj v Spojených štátoch, kde sme tiež na historicky najvyššej úrovni. Len v rokoch 2021 až 2022 sa počet prisťahovalcov z krajín mimo EÚ do EÚ zdvojnásobil a naďalej prudko rastie. Túto situáciu sme si jasne uvedomili. Nezhmotnila sa len tak z ničoho nič, ale je výsledkom viacerých premyslených rozhodnutí, ktoré politici na tomto kontinente a inde vo svete prijali v priebehu desiatich rokov.

Včera sme v tomto meste videli hrozné dôsledky takýchto rozhodnutí. Nemôžem túto skutočnosť spomenúť bez toho, aby som si spomenul na obete tohto hrozného činu, pre ktorý bol zničený krásny zimný deň v Mníchove. Naše myšlienky a modlitby sú a zostanú s obeťami. Ale ako sa niečo také mohlo vôbec stať? V Európe a, žiaľ, aj v Spojených štátoch sme až príliš často počuli otrasné detaily o páchateľovi. Žiadateľ o azyl, často mladý muž vo veku okolo 20 rokov, ktorý je už polícii známy, vrazí autom priamo do davu ľudí a roztrhá komunitu. Koľkokrát ešte musíme utrpieť takéto hrozné porážky, kým sa nám podarí nastaviť nový kurz a nasmerovať našu spoločnú civilizáciu novým smerom?

Občania nie sú hlasujúci dobytok

Voliči tohto kontinentu nešli k urnám, aby otvorili brány miliónom neznámych prisťahovalcov. Ale za čo vlastne hlasovali? V Anglicku za brexit. Aj keď s tým nesúhlasíte – hlasovali zaň. Čoraz viac ľudí v celej Európe volí politikov, ktorí sľubujú, že skoncujú s nekontrolovanou migráciou. Náhodou zdieľam mnohé z týchto obáv, ale nemusíte so mnou súhlasiť. Jednoducho si myslím, že títo ľudia sa boja o svoju vlasť. Boja sa, že nebudú môcť uskutočniť svoje sny. Obávajú sa o svoju bezpečnosť a o to, či budú ešte schopní uživiť seba a svoje deti.

Títo ľudia sú inteligentní. To je jedno z najdôležitejších ponaučení, ktoré som sa aj tak naučil počas svojho krátkeho pôsobenia v politike. Na rozdiel od toho, čo možno počujete o pár kopcov ďalej v Davose, občania našich národov sa zvyčajne nevnímajú ako vzdelaný dobytok alebo vymeniteľné kolieska v globálnej ekonomike. Preto by nikoho nemalo prekvapiť, že nechcú, aby ich hlavy štátov posúvali ako pešiakov alebo ich nemilosrdne ignorovali. Koniec koncov, zmyslom demokracie je rozhodovať o týchto dôležitých otázkach pri volebných urnách.

Cenzúra a ignorovanie voličov

Podľa môjho názoru zrušenie práce ľudí, ignorovanie ich obáv alebo – čo je ešte horšie – zákaz médií, znemožnenie volieb alebo vylúčenie ľudí z politického diania nie je správna cesta. V skutočnosti je to najlepší spôsob, ako zničiť demokraciu. Každý, kto sa postaví a vyjadrí iný názor, nezasahuje do volieb, aj keď tento názor vyjadruje v zahraničí alebo je veľmi vplyvný. Dovoľte mi, aby som to ilustroval na humornom príklade: Ak americká demokracia dokázala prežiť desať rokov kriku Grety Thunbergovej, potom dokáže prežiť aj niekoľko mesiacov Elona Muska. Ale to, čo nemecká demokracia, žiadna demokracia – americká, nemecká ani európska – neprežije, je povedať miliónom voličov, že ich názory a obavy, ich nádeje, ich naliehavé prosby o zmiernenie ich ťažkej situácie nemajú žiadnu váhu alebo si ani nezaslúžia, aby sa o nich uvažovalo.

Demokracia je založená na posvätnej zásade počúvať hlas ľudu. V nej nie je miesto pre ohnivé steny. Buď sa táto zásada ctí, alebo nie. Hlas majú Európania, hlas majú ľudia. Európski politici majú na výber. Pevne verím, že sa nemusíme báť budúcnosti. Môžete akceptovať názory iných ľudí, aj keď sa vám zdajú čudné a nesúhlasíte s nimi. Ak budete konať podľa tejto zásady, môžete čeliť budúcnosti s istotou a dôverou, pretože viete, že národ stojí za každým jednotlivcom. V tom je podľa mňa čaro demokracie. Nevyjadruje sa v týchto budovách z kameňa alebo krásnych hoteloch. Neodráža sa ani vo veľkých inštitúciách, ktoré sme ako spoločnosť vybudovali. Veriť v demokraciu znamená uznať, že každý z našich občanov má vrodenú múdrosť a hlas. Ak odmietneme počúvať tento hlas, naše úsilie – bez ohľadu na to, aké úspešné bude – dosiahne len veľmi málo.

Ako raz povedal pápež Ján Pavol II – podľa môjho názoru jeden z najvýnimočnejších zástancov demokracie na tomto i iných kontinentoch -: „Nebojte sa.“ Nemali by sme sa báť našich ľudí, aj keď majú názory, ktoré nesúhlasia s ich vedením. Ďakujem vám všetkým. Prajem vám všetko najlepšie. Nech vás Boh žehná.

Zdroj: https://derstatus.at/politik/vizeprasident-jd-vance-rede-bei-der-munch-3504.html

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

Tento portál je financovaný z darov a affiliačných odmien za odporúčanie. Môžete nás jednoducho podporiť aj tým, ak občas vykonáte vaše online nákupy v partnerských e-shopoch (Zoznam e-shopov TU). Za váš nákup tak môžeme dostať malú odmenu.