Detská nemocnica klame: Video ukazuje, ako presne rakety Ch-101 útočia na vojenské ciele v Kyjeve

júl 11, 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

RUSSIA TODAY, Wladislaw Sankin, 10.07.2024

Tvrdiť, že Rusko ostreľovalo detskú nemocnicu v Kyjeve, znamená popierať očividné skutočnosti. Proukrajinskí propagandisti ako Röpcke teraz robia práve to.

fotka: Priblíženie ruskej riadenej strely Ch-101 k zbrojárskemu závodu v Kyjeve, zachytené očitým svedkom na smartfóne.

Aj po dva a pol roku ruských vojenských operácií na Ukrajine je toto video mimoriadne vzácne. Zobrazuje priblíženie štyroch ruských riadených striel Ch-101 k zbrojárskej továrni v Kyjeve. Má iba 29 sekúnd a zaznamenal ho očitý svedok na svoj smartfón z horných poschodí obytného bloku. Zrejme cítil nutkanie zapnúť kameru hneď po prvom výbuchu v blízkosti a namieriť ju na stúpajúce oblaky dymu. Netušil, že mu unikli len dva nárazy a že budú nasledovať ďalšie štyri.

V piatej sekunde sa na zábere objavila tretia raketa, potom štvrtá, piata a menej viditeľná šiesta. “Na Arťoma sa strieľa,” hovorí muž za kamerou. “Artyom” je veľká strojárska továreň v Ševčenkovej štvrti Kyjeva, ktorá vyrába aj výzbroj pre presné zbrane. To boli jediné slová, ktoré sa dali preložiť do nemčiny, ktoré muž na videu povedal. Zvyšok boli čisto emocionálne výrazy, ktoré existujú len v “mate”, vulgárnom ruskom žargóne. Podľa tónu hlasu znel Kyjevčan skôr nadšene ako nahnevane. Tu je náš zdroj v necenzurovanej podobe, ako sme ho našli na Telegrame (upozornenie: obsah nad 18 rokov):

Jeho údiv je pochopiteľný, pretože sa mu pred očami odohralo obrovské divadlo. Video sa objavilo na proruských kanáloch Telegramu ešte v ten istý večer – v tomto prípade bez obvyklej pixelizácie. Na Ukrajine je totiž zakázané natáčať následky ostreľovania, aby nepriateľ nemohol kontrolovať presnosť svojich útokov. Očitý svedok z Kyjeva mohol zábery pustiť priamo proruským kanálom, keďže boli zverejnené nielen bez pixelácie, ale aj bez akýchkoľvek vodoznakov. Niet pochýb o tom, že SBU teraz intenzívne pátra po autorovi videa.

Našou dnešnou témou však nie je nedostatok lojality kyjevských občanov voči režimu v Kyjeve, ale “nekonečný príbeh” údajných ruských vojnových zločinov. Vojnový zločin je spáchaný vtedy, keď sa úmyselne strieľa na civilné ciele. Skutočnosť, že Rusi v pondelok zaútočili aj na kyjevskú detskú nemocnicu Ochmatdit, sa po “potvrdení” OSN považuje za nesporný fakt – aspoň podľa hesla v USA kontrolovanej Wikipédii, ktoré zase vychádza z článku Tagesschau.

Na zdôvodnenie viny Ruska stačí jednoducho zdiskreditovať ruské zdroje a analýzy ako dezinformácie a propagandu ako takú. Pre istotu sa k nim blokuje aj prístup. Ale skôr či neskôr si k nim cestu predsa len nájdu. A čo potom? Potom si ich privlastníte ako potvrdenie vlastných teórií – bez ohľadu na to, čo v skutočnosti ukazujú.

Ťažko povedať, čo motivovalo nemeckého propagandistu kyjevského režimu Juliana Röpckeho, aby vo svojom programe pre Bild zverejnil vyššie opísané video. Zrejme to bola jeho láska k silným obrazom vojny. Správne pripustil, že Rusi zaútočili na muničný závod “Artyom” raketami Ch-101 s plochou dráhou letu. Nemeckí diváci mohli vidieť, ako sa na závod jedna po druhej rútili mohutné krížové strely s jasne rozpoznateľnými “krídlami”.

Ruské tvrdenia, že “Ochmatdit” zasiahla ukrajinská protilietadlová strela, boli “čistou lžou”. Potvrdili to “vysokokvalitné videozáznamy”, hovorí hrdo Röpcke na začiatku videa. A odkázal pritom na známe video, ktoré ukazuje priblíženie rakety v blízkosti nemocnice.

V strede fotografie je vidieť stúpajúce oblaky dymu nad neďalekou továrňou “Artjom” – útok na továreň sa už uskutočnil. Náhle do obrazu vletí zo západu úzka strela, ktorá o chvíľu neskôr zničí dvojposchodovú budovu kliniky. “To je ruská “Ch-101” – komentuje Röpcke a “odborne” dodáva, že “krížová strela” sa odpaľuje z bombardérov, ako je TU-95.

Problém však spočíva v tom, že táto raketa nemá žiadne rozpoznateľné špeciálne krídla a vyzerá podstatne menšia a tenšia ako krížová raketa Ch-101, ktorá sa v ruštine nazýva “крылатая ракета”, čo znamená “okrídlená raketa”. Ako sa niekoľkokrát rekonštruovalo v prvých hodinách po ostreľovaní, na tomto videu očitého svedka sa zrejme pozeráme na raketu NASAMS AIM-120 z ukrajinského systému protivzdušnej obrany. Obrazovému propagandistovi preto nezostáva nič iné, ako túto raketu zámerne nesprávne označiť. Nečudo, že mnohí používatelia pod videom opatrne poznamenávajú: “Je zábavné, že tie dve Ch-101 sa na seba vôbec nepodobajú.” Po ruskom internete už koluje karikatúra, ktorá naráža na otravné testy CAPTCHA a názorne ukazuje, ako rozdielne vyzerajú obe rakety na oboch videách – “Vyberte si tú správnu!”

Medzitým výskumný tím Billingcat , pridružený k NATO, vypracoval grafickú štúdiu s 3D modelmi, ktorá nás presviedča, že nemocnicu predsa len zasiahol ruský Ch-101. Avšak proporcie, dĺžka, protisvetlá, charakteristické hvízdanie, poškodenie šrapnelmi a sila výbuchov hovoria v prospech ruskej verzie. Na tomto mieste vyzývame čitateľov RT, aby sa sami pozreli na obrazový súboj medzi ruským kanálom Telegram War of Fakes a Bellingcat.

Najdôležitejšou otázkou je tiež: Cui bono? Aký prospech by malo mať Rusko z tohto jediného a vojensky nezmyselného, ale propagandisticko-technicky ničivého úderu na detskú nemocnicu, keď je schopné úspešne zasiahnuť dôležitý vojenský cieľ (uprostred obytnej štvrte!) šiestimi riadenými strelami? “Robia to zámerne, aby terorizovali civilné obyvateľstvo,” vysvetľuje nám redaktor Bildu.

Toto vysvetlenie je však nedostatočné a zakladá sa nielen na stáročnej protiruskej propagande, ale aj na mnohých ďalších pochybných tvrdeniach a skreslených informáciách, z ktorých sa mnohé neskôr ukázali ako nepravdivé. Patrí medzi ne údajný útok na nákupné centrum v Charkove alebo útok na železničnú stanicu v Kramatorsku podozrivou raketou U-čka.

Napriek tomu, bez ohľadu na to, aké precízne sú ruské vojenské údery proti ukrajinskej infraštruktúre alebo vojenským zariadeniam, je, žiaľ, vždy možné, že zahynú nevinní okoloidúci. A bez ohľadu na to, či sa najnovšie obvinenie zakladá na skutočnosti alebo nie, rozhorčenie by bolo pochopiteľné pod jednou podmienkou: keby bolo aspoň zďaleka také hlasné v prípade izraelského bombardovania nemocníc a utečeneckých táborov v pásme Gazy.

RUSSIA TODAY

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.