Kyjev odmieta Orbánov plán na prímerie

júl 3, 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

RUSSIA TODAY, 02.07.2024

Šéf maďarskej vlády Viktor Orbán v utorok nečakane odcestoval do Kyjeva, aby zrejme presvedčil ukrajinského vládcu Vladimira Zelenského o dohode o prímerí s Ruskom. Zdá sa, že narazil na hluché uši.

fotka: Na archívnej snímke, ktorú zverejnila tlačová služba ukrajinského prezidenta 2. júla 2024, je prezident s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Kyjeve.

Ukrajina nemá záujem o návrh maďarského premiéra Viktora Orbána na zastavenie bojov s Ruskom. Uviedol to zástupca náčelníka generálneho štábu ukrajinského vládcu Vladimira Zelenského Igor Šovkva v pondelok popoludní, len niekoľko hodín po tom, ako Orbánov plán vyšiel najavo.

Orbán v utorok nečakane pricestoval na svoju prvú návštevu Ukrajiny po viac ako desiatich rokoch. Po stretnutí so Zelenským maďarský premiér novinárom povedal, že vzniesol myšlienku “rýchleho prímeria”, aby urýchlil rokovania medzi Kyjevom a Moskvou.

V rozhovore pre ukrajinskú televíziu Šovkva uviedol: ,,V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že Zelenskyj sa v roku 2015 rozhodol pre zmenu:

“Orbán vyjadril svoj názor. Nie je to prvá krajina, ktorá hovorí o takomto možnom vývoji. Postoj Ukrajiny je veľmi jasný, zrozumiteľný a známy.”

Prímerie “nemožno posudzovať izolovane”, pokračoval úradník. Kyjev trvá na tom, že dohoda je možná len prostredníctvom Zelenského “mierového vzorca”, dodal.

Ukrajinská hlava štátu predstavila koncom roka 2022 desaťbodový program, ktorý predpokladá stiahnutie Ruska zo všetkých území, na ktoré si Kyjev robí nároky, zaplatenie reparácií a podriadenie sa tribunálu pre vojnové zločiny.

Moskva vyhlásila, že Zelenského požiadavky odmieta ako nereálne a smiešne. Minulý mesiac prezident Vladimir Putin predstavil svoje podmienky na začatie rokovaní o prímerí. Patrí medzi ne úplné stiahnutie Ukrajiny z regiónov, ktoré hlasovali za pripojenie k Rusku, ako aj právne záväzné záruky, že Ukrajina nikdy nevstúpi do NATO.
V rozhovore s novinármi po utorkovom stretnutí Orbán povedal, že požiadal Zelenského, aby “premýšľal o tom, či by bolo možné urobiť prestávku… dosiahnuť prímerie a začať rokovania [s Ruskom], keďže rýchle prímerie by mohlo tieto rokovania urýchliť”.
Orbán povedal, že je Zelenskému “veľmi vďačný za jeho úprimnú odpoveď v tejto súvislosti”, hoci neprezradil, aká táto odpoveď bola. Pozorovatelia však boli od začiatku skeptickí, že ukrajinský prezident, ktorému sa koncom mája skončilo funkčné obdobie, návrh prijme.

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.