Berliner Zeitung, Thomas Fasbender, 01.07.2024
fotka: Náhle kontroverzný: zakladateľ a predseda Svetového ekonomického fóra Klaus Schwab v januári 2024.Fabrice Coffrini/AFP
Wall Street Journal proti zakladateľovi WEF Klausovi Schwabovi: Sexuálne útoky, diskriminácia, pohŕdanie ženami a ľuďmi inej farby pleti.
Môže to byť sexizmus, rasizmus a diskriminácia na renomovanom Svetovom ekonomickom fóre (WEF), organizátorovi každoročného Svetového ekonomického summitu v Davose (“Veľký reset“)? Americký denník Wall Street Journal (WSJ)v podrobnom spise konfrontuje túto inštitúciu a jej zakladateľa a predsedu Klausa Schwaba (86) práve s týmito obvineniami.
Svetové ekonomické fórum so sídlom vo švajčiarskej Ženeve, ktoré zamestnáva približne 1 000 zamestnancov, je už desaťročia údajne dejiskom sexuálneho obťažovania, rasovej a vekovej diskriminácie a otrávenej pracovnej atmosféry. Pod vedením Schwaba, ktorý viedol WEF od jeho založenia v roku 1971, organizácia podľa WSJ umožnila “atmosféru nepriateľskú voči ženám a černochom” na pracovisku.
Správa, ktorá je nezvyčajne obsiahla aj na spis tohto druhu, uvádza nespočetné množstvo príkladov, ktoré by v prípade pravdivosti vyvolali pobúrenie aj v “neprebudených” časoch. Wall Street Journal cituje “interné sťažnosti, e-mailovú korešpondenciu a rozhovory s desiatkami súčasných a bývalých zamestnancov Fóra a ďalšími osobami, ktoré sú oboznámené s praktikami Fóra”. Podľa správy novinári hovorili s viac ako 80 zamestnancami, z ktorých niektorí pracovali vo Fóre už v 80. rokoch minulého storočia.
Byť sexuálne dostupný na požiadanie
Niektorí z nich sa podelili o to, čo opísali ako spoločnú traumu v skupine WhatsApp s názvom WEFugees, do ktorej patrili stovky bývalých zamestnancov. Okrem iného opisovali sexuálne obťažovanie zo strany vedúcich zamestnancov, z ktorých niektorí sú vraj vo fóre zamestnaní dodnes. Dve svedkyne uviedli, že ich pred rokmi na stretnutiach fóra vrátane Davosu obťažovali VIP osoby. Od zamestnankýň sa očakávalo, že budú delegátom na požiadanie sexuálne dostupné.
V dvoch ďalších nedávnych prípadoch podali zamestnanci sťažnosti po tom, čo bieli manažéri fóra použili slovo na N v prítomnosti černošských zamestnancov. Čierni zamestnanci podali formálne sťažnosti, pretože ich v Davose neprijali na povýšenie alebo s nimi nepočítali.
V jednom prípade dal Schwab svojmu personálnemu manažérovi pokyn, aby prepustil skupinu zamestnancov starších ako 50 rokov s cieľom znížiť priemerný vek zamestnancov. Vedúci oddelenia ľudských zdrojov, bývalý zamestnanec Svetovej banky, sa postavil na odpor a Schwab ho krátko nato prepustil.
Odhalenia sú pikantné aj preto, že organizácia, ktorá je známa najmä vďaka každoročným VIP stretnutiam v Davose, si dala za úlohu zlepšiť svet v mnohých ohľadoch. Jedna z fráz WEF, “Veľký reset”, dosiahla pochybnú slávu. Priaznivci konšpiračných teórií opakovane naznačujú, že fórum plánuje vytvoriť “nového človeka” v dôkladne prebudenom, pokrokovom svete.
Rodová rovnosť je tiež na prvom mieste programu WEF. Fórum každoročne zverejňuje “Správu o globálnych rodových rozdieloch”, ktorá informuje o pokroku v oblasti rodovej rovnosti. Podľa denníka Wall Street Journal niektoré obvinenia zo zneužívania pochádzajú od bývalých členov tímu, ktorý tieto správy vypracúva.
Jedna zo zamestnankýň, ktorá pracovala v Ženeve v roku 2000, potvrdila, že Schwab nikdy neprekročil hranicu fyzického kontaktu s ňou, ale jeho oplzlé poznámky a správanie boli pre ňu “hroznou vecou, ktorou si ako žena musí prejsť”.
Účastníci fóra povedali WSJ, že Schwab vždy rád zamestnával atraktívnych ľudí, ktorí sa potom zvyčajne zúčastňovali aj na Davose. Podľa bývalých vedúcich pracovníkov WEF tam bola atmosféra “zrelá na sexuálne obťažovanie”. Niekoľko zamestnancov sa im sťažovalo na nevhodné správanie. Pre sexuálny kontakt medzi VIP osobami a zamestnancami fóra dokonca existoval termín “white on blue action” (biela na modrej) podľa farby odznakov, ktoré nosili VIP osoby a zamestnanci.
“Vysoké hodnoty, dôkladný proces vyšetrovania”
Spisu zverejnenému 1. júla zjavne predchádzala rozsiahla korešpondencia medzi WSJ a Svetovým hospodárskym fórom. Fórum odmietlo rozhovor s Klausom Schwabom. Hovorca fóra Yann Zopf vysvetlil, že článok vo Wall Street Journal skresľuje “našu organizáciu, kultúru a kolegov vrátane nášho zakladateľa”.
V písomnom vyhlásení pre WSJ fórum uviedlo, že “pre seba a svojich zamestnancov uplatňuje vysoké hodnoty, dôverné oznamovacie kanály a dôkladný vyšetrovací proces”. Spoločnosť Schwab nikdy nezaviedla vekový limit pre zamestnancov. Naopak, v spolupráci s personálnym manažérom sa snažila umožniť zamestnancom pracovať aj po dosiahnutí bežného veku odchodu do dôchodku.
Spoločnosť vyvrátila správu WSJ a uviedla, že má nulovú toleranciu voči obťažovaniu alebo diskriminácii a na všetky prijaté sťažnosti primerane reagovala. Od roku 2020 boli nahlásené tri prípady rasovej diskriminácie. Tie boli dôkladne prešetrené a boli prijaté príslušné opatrenia.
V správe pre zamestnancov z 21. mája denník uviedol, že Schwab oznámil svoj zámer odstúpiť z funkcie výkonného predsedu. Oznámenie pravdepodobne prišlo po tom, ako Schwab napísal vydavateľovi a šéfredaktorovi WSJ a vyjadril svoje obavy z pripravovaného vydania.