Orbán pricestoval do Číny po stretnutí s Putinom

júl 9, 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

Politico.eu, OE STANLEY-SMITHALEX SPENCE AND KETRIN JOCHECOVÁ, 8.7.2024

Po tom, čo maďarský premiér vyvolal diplomatickú búrku svojou nečakanou návštevou Moskvy, odcestoval teraz do Pekingu na stretnutie s prezidentom Si Ťin-pchingom.

fotka: Viktor Orban’s visit to Moscow to meet Russian President Vladimir Putin caused a diplomatic storm. | Alexander Nemenov/AFP via Getty Images

Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval v pondelok ráno do Pekingu na posledné zo série prekvapivých rokovaní o vojne na Ukrajine, ktoré ostro kritizovali ostatní lídri EÚ.

“Mierová misia 3.0,” napísal maďarský líder na Twitteri po pristátí v Číne, len niekoľko dní po tom, čo podobná návšteva Moskvy, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, vyvolala diplomatickú búrku.

Podľa správ čínskych médií sa Orbán stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Čína je “kľúčovou mocnosťou pri vytváraní podmienok pre #mier v #Rusko-ukrajinskej vojne,” povedal Orbán na X.“Preto som sa prišiel stretnúť s prezidentom Si v Pekingu.”

Podľa čínskych štátnych médií Si povedal: “Iba ak všetky hlavné krajiny vložia do tohto konfliktu pozitívnu, a nie negatívnu energiu, môže prímerie v tomto konflikte vzniknúť čo najskôr.” Dodal, že Čína “svojím spôsobom aktívne podporuje mierové rokovania a povzbudzuje a podporuje všetky snahy vedúce k mierovému urovnaniu krízy”.

Spojené štáty však obvinili Peking, že pomáha Kremľu plniť jeho vojnové ciele na Ukrajine tým, že naďalej predáva Moskve dodávky, ako sú technológie pre drony a prísady do strelného prachu.

Miestne médiá v nedeľu informovali, že Orbán smeruje do Pekingu a v pondelok ráno má pristáť vo vojenskom vládnom lietadle Dassault Falcon 7X.

Maďarský premiér naznačil ďalšie prekvapivé zahraničné návštevy v rozhovore pre švajčiarske médiá, ktorý poskytol počas svojho letu z Moskvy späť do Budapešti.

Toto stretnutie vyvolalo v EÚ diplomatickú búrku, ktorá vyvolala ostrú kritiku zo strany mnohých lídrov a oficiálne vyhlásenie diplomatickej služby EÚ, v ktorom sa zdôrazňuje, že Orbán nereprezentuje EÚ, čo je v rozpore s dojmom, ktorý premiér vyvolal vo svojom vyhlásení v Rusku.

Maďarská vláda predtým zrušila stretnutie ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa s jeho nemeckou kolegyňou Annalenou Baerbockovou, ktoré bolo naplánované na pondelok.

Čína je najväčším zahraničným investorom v Maďarsku a čínsky líder Si Ťin-pching začiatkom tohto roka uskutočnil štátnu návštevu Maďarska.

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.