Uniknutý Orbánov list odhaľuje detaily rozhovorov so Zelenským a Putinom

júl 10, 2024

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

EPOCH TIMES, Mária S. Szentmagyari

fotka: Maďarský premiér Viktor Orbán začal v júli svoju “mierovú misiu”.foto: Attila Kisbenedek/AFP via Getty Images

Maďarský premiér na základe informácií z prvej ruky varuje pred nadchádzajúcimi udalosťami na Ukrajine. V nasledujúcich dvoch mesiacoch by podľa Viktora Orbána mohlo byť na ukrajinských frontoch ešte viac obetí ako doteraz. Aby sa tomu zabránilo, Európska únia musí predložiť vlastný plán na riešenie konfliktu. V uniknutom liste predsedovi Rady EÚ Charlesovi Michelovi Orbán zdôraznil, že USA, pohltené volebnou kampaňou, nie sú v súčasnosti schopné kontrolovať situáciu.

Orbán sa k tejto otázke vyjadril aj začiatkom tohto týždňa v rozhovore pre Bild a ďalšie médiá Axel Springer v Budapešti.

“Mal som možnosť hovoriť s ukrajinským aj ruským prezidentom. A verte mi, že nasledujúce dva alebo tri mesiace budú oveľa brutálnejšie, ako si myslíme,” povedal Orbán. Preto “teraz je ten správny čas” prejsť “od politiky vojny k politike mieru”.

Orbán počas uplynulých desiatich dní navštívil Kyjev, Moskvu a Peking, aby odštartoval svoje maďarské predsedníctvo. V súčasnosti sa nachádza vo Washingtone na samite NATO. Tam sa chce prostredníctvom priamych komunikačných kanálov dozvedieť aj o postojoch strán, ktoré sú potrebné pre mierový proces. Šéf jeho štábu nevylúčil, že by sa mohol stretnúť nielen s prezidentom USA Joeom Bidenom, ale aj s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Orbán svoje cesty vopred nekoordinoval s EÚ, za čo si vyslúžil ostrú kritiku. O svojich skúsenostiach však informoval členov EÚ podľa dohody.

Čo sa píše v liste adresovanom Charlesovi Michelovi?

Po svojej ceste do Kyjeva a Moskvy Orbán poslal z Azerbajdžanu pánovi Michelovi a predsedom štátov a vlád členských štátov EÚ neverejný list.

List, v ktorom sú zhrnuté skúsenosti z rokovaní s Volodymyrom Zelenským a Vladimirom Putinom, unikol do výskumnej jednotky Systema Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda od predstaviteľa EÚ, ktorý si neželal uviesť svoje meno. Pravosť listu potvrdili dvaja ďalší úradníci EÚ.

Orbán v liste vysvetľuje už známy ukrajinský postoj. Zároveň sa odvoláva na svoje rozhovory s Putinom. Premiér v liste jasne uviedol, že na Ukrajinu a do Ruska necestoval v mene Európskej únie. Nešlo ani o mierové rokovania.

Jeho cieľom bolo získať informácie o pozíciách bojujúcich strán z prvej ruky. Tieto informácie chcel odovzdať vedúcim predstaviteľom EÚ a NATO.

V liste sa uvádza, že ruské orgány sú presvedčené, že “čas nie je na strane Ukrajiny, ale na strane ruských ozbrojených síl”.

“Ruský prezident je prekvapený, že ukrajinský prezident odmietol dočasné prímerie,” píše Orbán. Je prekvapený, pretože počet zabitých vojakov na ukrajinskej strane odhaduje na 40 000 až 50 000 mesačne.

Obe strany v podstate odmietli prímerie s odôvodnením, že druhá strana by tento čas využila na rozmiestnenie a posilnenie svojich vojsk. Orbán však v liste uvádza, že Putin možnosť prímeria úplne neodmietol a je pripravený o ňom uvažovať, ak nebude spojené s presunmi vojsk na Ukrajine.

Zdroj: https://www.epochtimes.de/politik/ausland/geleakter-brief-von-orban-enthuellt-details-der-gespraeche-mit-selenskyj-und-putin-a4775627.html?ea_src=frontpage&ea_pos=col-middle&ea_elmt=main-articles&ea_cnt=2

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.