Volkswagen v kríze: Woke-queer šialenstvo namiesto konkurencieschopnosti?

15. máj 2025

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

CHCEMESLOBODU.SK, redakce, 15.05.2025

Koncern na pokraji priepasti

Kedysi bol Volkswagen vlajkovou loďou nemeckého inžinierskeho umenia, symbolom precíznosti, spoľahlivosti a ekonomického úspechu. „Chrobák“ dobyl svet, Golf sa stal ikonou a VW sa stal najväčším výrobcom áut v Európe. Tieto časy sú však preč. Dnes čelí koncern historickej kríze: zatváranie závodov v Nemecku, miliardové straty z nesprávnych investícií do elektromobility, klesajúci podiel na čínskom trhu a inovačná slabosť, ktorá kedysi mocného giganta tlačí na pokraj priepasti. Podľa Tagesschau z októbra 2024 hrozí zatvorenie najmenej troch závodov v Nemecku, ohrozené sú desaťtisíce pracovných miest. Exportný prebytok v Číne, kedysi zlatá baňa pre VW, by sa v roku 2025 mohol prepadnúť.

A čo robí Nadácia Volkswagen uprostred tejto katastrofy? Vyhadzuje peniaze na bizarný „woke-queer projekt“ na Univerzite v Bonne, ktorý sa zaoberá pojmami ako „queer islamská teológia“ a „kulinárska senzorika“. Projekt, ktorý podľa tlačovej správy z marca 2025 má podporovať „spoločensky orientované podniky“, zatiaľ čo VW zatvára závody a zamestnanci sa obávajú o svoje miesta. To nie je len facka tvrdo pracujúcim ľuďom, ale groteskná urážka zdravého rozumu. Čo má toto, preboha, spoločné s výrobou osobných áut?

„Queer teológia“ a „kulinárska senzorika“: Vrchol absurdity

Pozrime sa bližšie na tento „Impact Start-up Cluster“ projekt Nadácie Volkswagen. Podľa Univerzity v Bonne má podporovať „spoločenskú rozmanitosť“ s témami ako „queer islamská teológia“ a „kulinárska senzorika“. Pre normálneho človeka, ktorý stojí oboma nohami pevne na zemi, to znie ako zlý vtip. Čo je „queer islamská teológia“? Nová interpretácia náboženských textov cez prizmu západnej genderovej ideológie? A „kulinárska senzorika“? Ide o to, ako „cíti“ jedlo, keď ho jeme? Alebo ako woke spôsobom žuť bio-jablko so zavretými očami? Pre väčšinu ľudí, ktorí rozmýšľajú racionálne a vedia, že existujú muži a ženy, je to nepochopiteľný akademický nezmysel.

Komu to má prospieť? Pracujúcim vo Wolfsburgu, ktorí sa boja o svoje živobytie? Zákazníkom, ktorí chcú spoľahlivé auto? Akcionárom, ktorí sledujú, ako klesá hodnota akcií? Tento projekt nemá žiadnu súvislosť s realitou automobilového koncernu, ktorý by mal bojovať o výrobu konkurencieschopných vozidiel. Namiesto toho sa Nadácia Volkswagen zúfalo snaží zapáčiť hlasnej, ideologicky nabitej menšine. Na X to používatelia trefne zhrnuli: „VW financuje ‚queer teológiu‘, zatiaľ čo Čína nám kradne autá z dvora. Prebuďte sa!“

Toto nie je podpora inovácií, ale ukážkový príklad poblúdenia koncernu, ktorý stratil svoje priority. Namiesto investovania do motorov, batérií či softvéru sa financujú akademické nezmysly, ktoré znejú ako scenár zo satirickej paródie. Je to, akoby potápajúca sa loď prerábala posledné záchranné člny na párty pre diverzitu.

Vzostup a pád giganta

Volkswagen bol kedysi symbolom nemeckého hospodárskeho zázraku. Po druhej svetovej vojne vybudoval globálnu značku s modelmi ako Chrobák a neskôr Golf. V 2000-tych rokoch sa zdal byť nezastaviteľný: akvizíciami ako Porsche a zameraním na rozmáhajúci sa čínsky trh sa koncern katapultoval na svetový vrchol. Ale škandál s emisiami v roku 2015 znamenal začiatok konca. Miliardové pokuty, poškodený imidž a panický prechod na elektromobilitu odhalili strategické chyby.

Ofenzíva elektromobility, na ktorú VW vynaložil miliardy, sa skončila fiaskom. Koncern vsadil na drahé, málo žiadané modely, zatiaľ čo čínski výrobcovia ako BYD ovládli trh s lacnými, konkurencieschopnými elektroautami. Podľa Investmentweek zo septembra 2024 hrozia VW miliardové pokuty, pretože nesplní klimatické ciele EÚ na rok 2025. Výstavba továrne na batérie bola zrušená, vývoj softvéru s dcérskou spoločnosťou CARIAD zlyhal. Dokonca aj v segmente spaľovacích motorov, kde VW kedysi dominoval, stratil kontakt s konkurenciou. Experti ako Helena Wisbert zdôrazňujú, že VW už nie je konkurencieschopný kvôli nadpriemerným platom a vysokým výrobným nákladom.

Čína: Od motora rastu k hrozbe

Čínsky trh bol desaťročia záchranným lanom VW. Táto éra je však minulosťou. Čínski výrobcovia ako BYD zvýšili svoje predajné prognózy na rok 2024 na štyri milióny vozidiel, zatiaľ čo VW stráca podiely na trhu. Nové clá EÚ na čínske elektroautá, zavedené na tlak francúzskeho automobilového priemyslu, zhoršujú situáciu VW, pretože obmedzujú exportné možnosti do Číny. Zároveň čínska konkurencia hľadá výrobné lokality v Európe, kým VW zatvára svoje závody v Nemecku. Tento kontrast je zahanbujúci: kým Čína expanduje, nemeckí výrobcovia kapitulujú.

Woke priority namiesto inžinierskeho umenia

V tejto existenčnej kríze by človek čakal, že VW sústredí všetky sily na inovácie, efektivitu a kvalitu. Namiesto toho Nadácia Volkswagen presúva prostriedky na projekty ako „Impact Start-up Cluster“, ktorý žongluje s pojmami ako „queer teológia“ a „kulinárska senzorika“. Samozrejme, udržateľnosť je dôležitá, ale keď je koncern na pokraji priepasti, priorita by mala byť záchrana hlavného biznisu: výroba kvalitných, konkurencieschopných vozidiel. Namiesto toho sa VW zúfalo snaží zapáčiť časovému duchu, ktorý diktuje hlasná menšina. Kde je nemecký podnikateľský duch, ktorý kedysi urobil VW veľkým? Kde je inžinierske umenie, ktoré urobilo Nemecko svetovým lídrom v automobilovom priemysle? Zdá sa, že ho vytlačila ideologická agenda, ktorá kladie väčší dôraz na symbolickú politiku než na podstatu.

Budúcnosť: Pád alebo prebudenie?

Výhľad pre VW je pochmúrny. Podľa FOCUS online zo septembra 2024 je tretina európskych automobilových závodov, vrátane tých od VW, nerentabilná. Zákazy spaľovacích motorov v EÚ od roku 2035 a prísne limity CO2 zvyšujú tlak na koncern, zatiaľ čo dopyt po elektroautách stagnuje. Experti ako Marcel Fratzscher z DIW zdôrazňujú, že rozhodnutie o elektromobilite už padlo v Číne a USA – Nemecko zaostáva. Navyše, nové clá USA pod vedením Donalda Trumpa by mohli ešte viac obmedziť vývoz.

Napriek tomu existuje cesta von: VW sa musí vrátiť ku svojim koreňom. Namiesto ideologických projektov by mal koncern investovať do výskumu a vývoja, aby vyrábal cenovo dostupné, inovatívne vozidlá. E-palivá, ktoré by mohli urobiť spaľovacie motory klimaticky neutrálnymi, ponúkajú šancu obísť zákazy na rok 2035. Predovšetkým však VW potrebuje jasnú stratégiu, ktorá stavia na kvalite a konkurencieschopnosti, nie na prispôsobovanie sa časovému duchu.

Výzva pre Nemecko

Kríza Volkswagenu je viac než len problém jedného koncernu – je varovným signálom pre nemecký priemysel. Ak aj gigant ako VW zakopáva, pretože zle nastavuje svoje priority, čo to vypovedá o stave priemyselného prostredia v Nemecku? Politika, ktorá dusí ekonomiku prebytočnou byrokraciou a ideologickými požiadavkami, nesie časť viny. Ale aj samotné podniky sa musia zamyslieť: Chceme čeliť globálnej konkurencii, alebo sa stratiť v absurdnom „woke-queer“ nezmysle?

Dopady na Slovensko a Českú republiku

Kríza Volkswagenu má ďalekosiahle dôsledky aj pre regióny mimo Nemecka, najmä pre Slovensko a Českú republiku, kde sú kľúčové výrobné závody. Závod VW v Bratislave, jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku, a závody Škoda v Českej republike sú životne dôležité pre miestne ekonomiky. Ak VW bude pokračovať v tejto ceste ideologických omylov a strate konkurencieschopnosti, hrozia prepúšťania a obmedzenia výroby aj v týchto krajinách. Slovensko a Česko, ktoré vsadili na automobilový priemysel ako motor rastu, by mohli čeliť ekonomickým otrasom, ak VW nezmení kurz. Je čas, aby vedenie koncernu pochopilo, že budúcnosť regiónu závisí od realistických priorít, nie od akademických fantázií.

Je čas prebudiť sa. Volkswagen reprezentuje milióny pracovných miest, nemecké inžinierske umenie a ekonomickú silu. Ak bude koncern naďalej plytvať zdrojmi na projekty ako „queer islamská teológia“, zatiaľ čo čínska konkurencia napreduje, skončí v prachu – a s ním aj kúsok európskej identity. Nastavme priority nanovo: kvalita, inovácia, konkurencieschopnosť. Len tak môže VW, a s ním aj Európa, mať budúcnosť.

Páčil sa vám článok? Prepošlite ho ďalej.

Tento portál je financovaný z darov a affiliačných odmien za odporúčanie. Môžete nás jednoducho podporiť aj tým, ak občas vykonáte vaše online nákupy v partnerských e-shopoch (Zoznam e-shopov TU). Za váš nákup tak môžeme dostať malú odmenu.