Anti-Spiegel, 24.06.24
Trasúce sa hlavy po celom svete – Nemecký autor detských kníh Habeck je v Číne a jeho návšteva tam spôsobuje nielen krútenie hlavou, ako vysvetlila ruská televízia.
Návšteva nemeckého autora detských kníh Habecka, ktorý sa v súčasnosti môže nazývať aj “vicekancelárom” a “spolkovým ministrom hospodárstva”, v Číne vyvoláva na celom svete krútenie hlavou a dokonca aj smiech. Jeho hrozby Číne a nové clá EÚ na čínske elektromobily sa dostávajú na titulné strany novín po celom svete. Keď predseda čínskej Štátnej rady následne v krátkom čase zrušil stretnutie s Habeckom, Habeck podľa Der Spiegel povedal, že nevie, prečo bolo stretnutie v krátkom čase zrušené. Iné medzinárodné médiá citovali Habecka, ktorý povedal, že zrušeniu stretnutia nerozumie.
Vo svetových médiách sa čoraz častejšie diskutuje o drzosti a arogancii európskych politikov, ktorí najprv vyhlasujú obchodnú vojnu krajine, potom ju urážajú ultimátami a potom sa s nevinným výrazom tvária do medzinárodných kamier a tvrdia, že nechápu, ako sa to mohlo stať.
Jedným z príkladov bola reportáž korešpondenta z Nemecka, ktorú ruská televízia odvysielala v nedeľu vo svojom týždennom prehľade správ. Epizóde s Habeckom v Číne sa venovala až na konci relácie, keďže politický týždeň v Európe bol veľmi bohatý na kuriozity, o ktorých mohol ruský spravodajca vo svojej reportáži informovať. Ruský článok som preložil, ako to robím každý týždeň.
Beginn der Übersetzung:
Európa pokračuje na ceste sankcií
Zajtra, 24. júna, sa má na zasadnutí Rady Európskej únie prijať 14. balík protiruských sankcií. Prvých 13 balíkov spôsobilo viac škody samotnej Európe ako Rusku. Naše hospodárstvo v roku 2023 vzrástlo o 3,6 % a rast očakávame aj v tomto roku. To sa nedá povedať o ekonomikách EÚ, ktoré stagnujú alebo idú do mínusu.
Nie je tiež dôvod očakávať, že 14. balík to zmení. A zákaz lietania súkromnými lietadlami z Ruska do Európy sa určite nedotkne 99 percent Rusov.
Európania nemôžu odmietnuť ani ruský plyn, nech sa snažia akokoľvek. Koncom mája dodávky ruského skvapalneného zemného plynu do EÚ prvýkrát za dva roky prevýšili dodávky z USA. A to ani nepočítame nákup ruských energetických zdrojov cez sprostredkovateľov na ázijských trhoch.
Náš korešpondent v Nemecku informuje o tom, čo sa tento týždeň stalo v Európe.
Na futbalovom štadióne ide o góly, body a sekundy, pričom futbalová aréna každého šampionátu sa mení na miesto intenzívnej kultúrnej výmeny. Zvyčajne ide o urovnanie sporov o miesto v rade na ďalšie pivo, ale tento rok to v Nemecku išlo oveľa ďalej.
“Zabite Srbov,” skandovali chorvátski fanúšikovia na štadióne. Fanúšikovia želali smrť svojim srbským susedom. A srbskí fanúšikovia vyjadrujú svoj postoj k Severoatlantickej aliancii cestou na zápas: “Fuck NATO”.
Poľskí fanúšikovia v Berlíne kráčajú popri plote ruského veľvyslanectva na ulici Unter den Linden a nadávajú “Ruska kurwa”. A ukrajinskí fanúšikovia, zjavne vo vojenskom veku, pochodujú Nemeckom v sprievodoch v práporoch so svojimi heslami. Možno je medzi nimi aj Kyjevský symfonický orchester, ktorému Nemci poskytli azyl. Sedemdesiat členov orchestra utieklo do Nemecka pred nútenou mobilizáciou a skandujú protiruský bojový pokrik: “Kto neskáče, je moskal”.
Počas zápasu so Slovenskom bolo možné na tribúnach vidieť ukrajinskú vlajku s požiadavkou “Vráťte nám voľby”. Keď sa však vlajka počas prenosu niekoľkokrát mihla, špeciálne vyškolení ľudia ju odstránili z dohľadu – futbal a politiku predsa nemožno miešať. Alebo je to niekedy povolené?
“Extrémisti sú pri bránach moci, máme možnosť vybrať si budúcnosť našej krajiny. Vyzývam všetkých mladých ľudí, aby išli voliť, aby si uvedomili dôležitosť situácie,” povedal kapitán francúzskeho národného tímu Kylian Mbappe a povzbudil mladých ľudí, aby volili vo francúzskych voľbách.
Extrémistami sú pre neho samozrejme pravicová Marine Le Penová a ľavicový Jean-Luc Melanchon. Hneď po tlačovej konferencii si Mbappe na ihrisku zlomil nos a na sociálnych sieťach mu odporučili, aby si na ďalší zápas nasadil ochrannú masku s Macronovou tvárou.
Spojenci francúzskeho prezidenta, ktorý po porážke v eurovoľbách vypísal v krajine predčasné parlamentné voľby, sa medzitým rozišli. Premiér Attal dal jasne najavo, že sa nespája s prezidentovou stranou Renesancia a je otvorený všetkým ponukám. Vo vláde sa Macronovo rozhodnutie hrať va banque považuje za zradu a ľudia si potichu hľadajú novú prácu, keďže šance na udržanie tej starej sú mizivé. Obrovské rozpočtové deficity, štátny dlh dvakrát vyšší, ako povoľuje EÚ, migranti, ruinujúce olympijské hry, špinavá Seina, potkany, štetky – všetko v tejto krátkodobej volebnej kampani pracuje proti vláde.
Vláda tento týždeň reagovala tým, že sa pokúsila prekrútiť príbeh o znásilnení 12-ročného židovského dievčaťa tromi tínedžermi. “To, čo sa stalo v Courbevoie, znásilnenie tohto mladého dievčaťa, je absolútne nevýslovné, odporné, neprijateľné. Tvárou v tvár takejto tragédii, takejto ohavnosti, si viem predstaviť, že by to odsúdil ktorýkoľvek politický líder vrátane Jeana-Luca Mélenchona,” povedal francúzsky premiér Gabriel Attal.
Mélenchona výslovne spomenul kvôli jeho kritike izraelského konania v pásme Gazy. Podľa motta k tomu vedie ľavicová propalestínska propaganda. A potom sa, samozrejme, stane ohavný zločin. Ukáže sa však, že medzi násilníkmi bol bývalý priateľ obete, ktorý, pripomeňme si, má len 12 rokov.
Či sa vám to páči alebo nie, vyvoláva to otázky. A táto epizóda určite nemá veľkú šancu napraviť obraz v Macronov prospech. Naopak, argumenty odporcov vlády sú plné existenčného, dalo by sa povedať až vražedného obsahu pre Francúzsko.
“Na rozdiel od prezidenta Macrona som proti nasadeniu vojsk a francúzskych vojakov na Ukrajine. Prítomnosť vojakov na území je červenou čiarou. Som presvedčený, že najmä väčšina Francúzov je proti tomuto rozhodnutiu,” povedal Jordaan Bardella.
“Národné zhromaždenie” Marine Le Penovej a Jordaana Bardella vedie v najnovšom prieskume denníka “Figaro”. Víťazstvo pravice si želá 38 percent respondentov. Koalícia ľavicových síl združených v “Novom ľudovom fronte” je s 29 percentami na druhom mieste. Prezidentská “Obroda” a jej súčasní partneri sa prepadli na tretie miesto s 22 percentami.
Je ťažké predpovedať, ako sa zmení charakter podpory kyjevského režimu v prípade porážky francúzskych centristov. Možno vôbec nie, ale predpokladaná účasť Francúzska na misii NATO na Ukrajine, ktorej vytvorenie bude pravdepodobne oznámené na júlovom summite NATO, bude určite spochybnená. A pre Macrona ako pôvodcu myšlienky zasiahnuť do konfliktu s Ruskom vlastnými vojakmi to nie je nič dobré, len zlé. A najhoršie zo všetkého je rezignácia.
“Práve došlo k rozpusteniu parlamentu, to sa nemôže opakovať rok, takže jedinou možnosťou prezidenta je odstúpiť, aby sa krajina mohla prípadne dostať z politickej krízy,” povedala Le Penová.
Macronovo rozhodnutie v prospech predčasných volieb bolo impulzívne. Prezident sa spoliehal na to, že voliči v národných voľbách tradične hlasujú inak ako v európskych voľbách. Zdá sa však, že táto úloha sa ukazuje ako ťažšia. Macronove šance zostanú do konca volebného obdobia pravdepodobne minimálne.
Pokiaľ ide o britského premiéra Sunaka, otázka je jasná. Všeobecné voľby 4. júla a jeho odstúpenie 5. júla. Éra konzervatívcov v Spojenom kráľovstve sa končí neslávne: chaos vo verejných financiách, kolabujúci systém zdravotnej starostlivosti, inflácia a gigantické dlhy miestnych samospráv. Birmingham, druhé najväčšie mesto Spojeného kráľovstva, dlhuje verejnému sektoru 600 miliónov libier. Neodvážajú sa odpadky, večer sa nezapína pouličné osvetlenie, športové haly a knižnice sú zatvorené. A takýchto miest je v Spojenom kráľovstve šesť alebo sedem.
Zlyhanie konzervatívcov je také hlboké, že nielenže na konci volieb drvivo prehrajú so svojimi tradičnými súpermi labouristami, ale toryovia by mohli dokonca zaostať za Reformnou stranou Nigela Faragea, najvýznamnejšieho bojovníka za brexit, ktorý sa nebojí britskej tlače a nebojí sa v priamom prenose BBC povedať tie najnepríjemnejšie veci. V rozhovore pre BBC Farage povedal: “V roku 2014 som sa postavil v Európskom parlamente a povedal som: ‘Na Ukrajine bude vojna’. Prečo som to povedal? Bolo mi jasné, že rozšírenie NATO a EÚ dá tomuto človeku dôvod povedať ruskému ľudu: ‘Vráťte sa k nám, idem do vojny’. Západ vyprovokoval Rusko.”
Snaha pritiahnuť oheň na seba, a tým aj pozornosť na Reformnú stranu bola stopercentne úspešná, Faragea citovali všetky noviny v Spojenom kráľovstve. A nezáleží na tom, že ho označili za Putinovho agenta, hlavné je, že je na prvých stránkach novín. Jeho strana má veľkú šancu stať sa najdôležitejšou opozičnou silou v britskom parlamente. Nahradenie Sunaka lídrom labouristov Starmerom však nesľubuje ani dramatické zmeny v britskej zahraničnej politike, ani zmenu administratívneho vedenia NATO.
Tento týždeň sa skončil epický proces dohody o kandidátovi na post generálneho tajomníka Aliancie. Stoltenberga, ktorý bol vo funkcii príliš dlho, nahradí holandský premiér Rutte, ktorý povedal: “No, trvalo to veľmi dlho. Je to náročný proces, ale som poctený, že sa to stalo práve takto.”
“Prečo ste chceli túto funkciu?” opýtal sa ho novinár.
“No, nie je to tak, že by som ju pôvodne hľadal. Ale pri všetkom, čo sa stalo na Ukrajine, pri nestabilite vo svete a pri všetkých ľuďoch, ktorí si mysleli, že by som to mohol urobiť, to nemôžete len tak zmiesť zo stola. A samozrejme, je to nesmierne zaujímavá práca.”
Ak Donald Trump v novembrových voľbách v USA zvíťazí, Rutteho hlavnou úlohou v nasledujúcich rokoch bude absorbovať jed, ktorý muž v Bielom dome bude striekať smerom k svojim európskym spojencom – ktorí už teraz panikária. V praxi to znamená snažiť sa zariadiť veci tak, aby bolo pre Trumpa čo najťažšie zvrátiť ich vo svoj prospech. To zahŕňa aj pokusy poskytnúť Ukrajine dlhodobé finančné a zbrojné programy. Tie by však mohli mať aj iný, bezprostrednejší cieľ, a to dotlačiť ukrajinské ozbrojené sily do plnohodnotnej protiofenzívy, aby mal Biden v prípade minimálneho úspechu aspoň nejakú páku na Trumpa.
“Ste pripravení? Pozor!” kričí reportér Bildu. Potom zaznie výstrel. Nemecký denník Bild zabáva svojich divákov exkluzívnou reportážou z okolia Charkova: ukrajinskí delostrelci ostreľujú nemecké húfnice v ruskej oblasti Belgorod. Teraz strieľajú s oficiálnym povolením z Berlína, informuje reportér, hoci v správe, samozrejme, nie je ani slovo o tom, že sa tak dialo bez povolenia ešte pred ofenzívou ruskej armády pri Charkove, ktorá bola reakciou na teroristické ostreľovanie Belgorodu.
Tento týždeň sa objavila správa, že európski spojenci USA rozmiestňujú na Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot a ďalšie systémy protivzdušnej obrany na krytie ukrajinských pozemných operácií a na obranu pred ruskými lietadlami. V tejto súvislosti sa spomínalo najmä Rumunsko. Taliansko sa zasa rozhodlo dodať ukrajinským ozbrojeným silám riadené strely Storm Shadow, ktoré predtým dostalo od Spojeného kráľovstva a Francúzska. USA schválili rakety ATACMS, ktoré môžu preniknúť nielen do ruských pohraničných oblastí, ale aj hlboko na ruské územie.
To všetko svedčí o tom, že Američania sa usilujú o to, aby ukrajinská armáda bola pre nich čo najefektívnejšia a aby ju viac-menej v krátkom čase zničili. Potom môže nasledovať poľská, rumunská alebo estónska armáda. Dá sa povedať, že Maďarsko doplatilo na to, že sa na tom všetkom nezúčastnilo, keď jednoducho súhlasilo s výmenou Stoltenberga za Rutteho.
Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhlase povedal: “V konečnom dôsledku ide o to, či sa Ukrajina stane členom NATO alebo nie – o to v tejto vojne ide. Západ chce vyhrať, myslím si, že je to beznádejné, takže za to budete musieť najprv zaplatiť strašnú cenu, ale aj keby sa to podarilo, čo nevidím v reálnych plánoch, budete musieť zaplatiť cenu, ktorá za to jednoducho nestojí.”
V priebehu týždňa slovenské ministerstvo obrany, ďalšia krajina, ktorá sa snaží dištancovať od priameho zapojenia do konfliktu s Ruskom, oznámilo svoj zámer začať trestné konanie nielen proti bývalému ministrovi Jaroslavovi Naďovi, ale aj bývalému premiérovi Eduardovi Hegerovi v súvislosti s rozhodnutím odovzdať Ukrajine všetky stíhačky MiG-29 a dva systémy protivzdušnej obrany. Ako bolo vysvetlené na tlačovej konferencii, toto rozhodnutie zanechalo Slovensko bezbranné. Citát: “Títo dvaja odzbrojili Slovensko lepšie ako akýkoľvek nepriateľ.”
Situácia je pozoruhodná, pretože podobné obvinenia čakajú všetkých sponzorov kyjevského režimu, ktorým skôr či neskôr položia vlastní občania jednoduchú otázku, načo to všetko bolo. Najväčšou úlohou novej Komisie EÚ preto bude zabezpečiť, aby sa tieto otázky v nasledujúcich piatich rokoch nekladli.
V pondelok večer sa v Bruseli uskutočnilo neformálne stretnutie hláv štátov a predsedov vlád EÚ. Snažili sa dohodnúť na kandidátoch na kľúčové pozície v EÚ. Z rokovaní sa snažili vylúčiť aj Taliana Meloniho, pretože táto fašistická seňora zrejme minulý týždeň niečím vážne nahnevala svojich kolegov v G7.
Meloniová sa vraj “zbláznila”, keď celé hodiny čakala, kým sa ostatní traja snažili dosiahnuť dohodu, a tvrdila, že to zvládnu aj bez nej. Jeden diplomat dodal: “Bol tu jasný zámer izolovať Meloniovú.” Mnohé hlavy štátov a vlád boli šokované, pretože išlo o Taliansko, jednu zo zakladajúcich krajín EÚ. Ale s Meloniovou alebo bez nej nebolo možné dosiahnuť dohodu, dokonca ani neformálnu.
Charles Michel sa k výsledkom vyjadril takto: “V tejto fáze neexistuje žiadna dohoda. Politické strany hrajú svoju úlohu, čo je v takejto kritickej chvíli prirodzené. Predložili návrhy, ja budem mať možnosť pokračovať v práci počas nasledujúcich dní a pripraviť rozhodnutia, ktoré musíme prijať.”
Predseda Európskej rady Charles Michel prehral zákulisný boj o post predsedu Európskej komisie s von der Leyenovou a sťahuje sa z belgickej politiky. Očakáva sa, že jeho miesto zaujme bývalý portugalský premiér António Costa, ale existujú pochybnosti, či nie je príliš mäkký voči Rusku. To je zjavne dôležité kritérium výberu.
Napriek tomu nebol zo zoznamu kandidátov navrhnutých Európskym parlamentom nikto vyradený. Costa pre Európsku radu, von der Leyenová pre Európsku komisiu, Metsola ako predseda Európskeho parlamentu a najvýraznejšou z možných personálnych akvizícií Bruselu je estónska premiérka Kaja Kallasová ako vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci, ktorá má nahradiť Josepa Borrella.
Pochybnosti slovenského prezidenta Petra Pellegriniho sú tu úplne oprávnené: Kallasová nebude môcť nič urovnať, ale len ďalej rozdúchať, ako povedal Pellegrini: “Musíme byť veľmi opatrní pri výbere osoby, ktorá bude reprezentovať EÚ a Európsku komisiu na medzinárodnej scéne. Potrebujeme niekoho, kto bude schopný vyriešiť mimoriadne napätú situáciu.”
Napriek dočasnému ochromeniu dôležitých európskych inštitúcií po voľbách sa pracuje a sankčný kotol vrie, ako napísala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojom príspevku na sociálnej sieti: “Vítam dohodu o 14. balíku sankcií proti Rusku. Tento prísny balík bude naďalej brániť Rusku v prístupe ku kľúčovým technológiám. Pripraví Rusko o ďalšie príjmy z predaja energetických zdrojov. A prijme tiež opatrenia proti Putinovej tieňovej flotile a sieti tieňového bankovníctva v zahraničí.”
Štrnásty balík charakterizujú najmä dva body: na čiernej listine je ruská popová hviezda Polina Gagarina a prvé sankcie boli uvalené na ruský skvapalnený zemný plyn. Zatiaľ ide o zákaz prečerpávania skvapalneného zemného plynu v európskych prístavoch na predaj tretím krajinám, ale nie je zaručené, že krajiny EÚ neprerušia svoje vlastné dodávky plynu.
Ukrajina, ktorá odmieta predĺžiť zmluvu s Gazpromom o tranzite plynu cez jeho plynovod, necháva Európu bez ruského plynu z plynovodov, približne 42 miliónov metrov kubických denne. A existujú dve možnosti: Buď dôjde k energetickému šoku v strednej Európe, alebo nie je ďaleko chvíľa, keď úradníci z novej Európskej komisie prídu do Ruska, na ktoré boli uvalené desaťtisícové sankcie, a požiadajú ho, aby zabezpečilo dodávky plynu napríklad z kaspických krajín. A budú klásť v takýchto prípadoch obvyklú otázku: Čo s tým môžeme urobiť?
Nekonečná drzosť a arogancia európskych politikov a úradníkov zodpovedá ich schopnosti tváriť sa úplne prekvapene. EÚ práve zaviedla virtuálne clá na čínske elektromobily v rámci obchodnej vojny s Čínou. Nemecko to podporilo, ale keď si uvedomilo, že nemecké spoločnosti dosahujú až 30 % svojich príjmov z predaja vlastných elektromobilov v Číne, Scholzova vláda vyslala vicekancelára Habecka do Pekingu, aby vysvetlil, kde Číňania robia chybu. Predseda Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky sa s hosťom odmietol stretnúť. Habeck novinárom povedal, že nerozumie, prečo sa tak stalo.
Koniec prekladu
Zdroj: https://anti-spiegel.ru/2024/habeck-und-faehigkeit-europaeischer-politiker-vollkommen-ueberrascht-auszusehen/